Światowy Dzień Mokradeł 2024 na UMCS

2 lutego (na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej w 1971 roku) obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Z tej okazji Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, które już od siedmiu lat włączają się w obchody tego wyjątkowego święta, połączyły swoje siły na rzecz ochrony, badań i popularyzacji obszarów wodno-błotnych.

W tym roku Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęcali do przyjrzenia się wyjątkowym mokradłom znajdującym się niedaleko Lublina. Do ogólnoświatowego hasła obchodów, które brzmi „Mokradła i ludzie: splecione losy” organizatorzy dodali akcent regionalny, koncentrując się na Chełmskich Torfowiskach Węglanowych, gdzie prowadzone są aktywne działania naukowe, monitoringowe i ochronne. Obszary te są niezwykle cenne w skali lokalnej i krajowej, a jednocześnie stosunkowo mało znane.

Wiedzą i doświadczeniami badacze i przedstawiciele różnych jednostek zajmujących się szeroko rozumianą ochroną środowiska mogli podzielić się podczas zorganizowanej w Auli im. Eugeniusza Romera na WNoZiGP debaty eksperckiej.

Naukowcy, praktycy ochrony mokradeł, przedstawiciele jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych rozmawiali m.in. o monitoringu przyrodniczym, usługach ekosystemowych torfowisk, zagrożeniach dla Chełmskich Torfowisk Węglanowych (takich jak, np. zmiana klimatu, sukcesja roślinności czy gatunki inwazyjne), a także o przyszłości tego terenu. Debata skierowana była zarówno do osób aktywnie zajmujących się tą tematyką, jak również do wszystkich, którym los torfowisk nie jest obojętny.

Przybyłych gości przywitali wspólnie: dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej – dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS oraz Paweł Łapiński – dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Dr Jolanta Rodzoś na wstępie powiedziała: - „Dzień Mokradeł nie jest już zaskoczeniem dla nikogo na naszym wydziale. To kolejna odsłona tego niezwykle ważnego wydarzenia, które ma swoją markę i stałe miejsce w kalendarzu imprez uczelnianych. W tym roku zmienia się forma naszej inicjatywy. Organizatorzy poszukują najlepszego z możliwych podejść do danego zakresu tematycznego. I dziś czeka nas zupełnie nowa formuła – debata poświęcona różnym problemom ochrony terenów podmokłych (…)”.

Natomiast Paweł Łapiński – dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych mówił: „Bardzo się cieszę, że Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych może tutaj gościć i wspólnie zorganizować święto mokradeł. Na co dzień chronimy wiele miejsc, gdzie są tereny wodno-błotne. To dobrze, że mokradła cieszą się zainteresowaniem tylu osób i instytucji zaangażowanych w ochronę środowiska (…)”.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, który powiedział: „Cieszę się, że tak liczne grono osób bierze udział w naszym spotkaniu i, że jego ranga z każdą kolejną edycją wzrasta. Jako osoba zawodowo interesująca się obszarami mokradłowymi jestem pod wrażeniem, że wiedza na temat roli mokradeł i konieczności dbania o zachowanie dla przyszłych pokoleń obszarów mokradłowych rozszerza się i, że świadomość tego, jak ważną rolę w środowisku pełnią jest coraz lepiej ugruntowana. Dobrze, że społeczność akademicka UMCS angażuje się w tak wyjątkowe wydarzenia jak Światowy Dzień Mokradeł. To, że teren Lubelszczyzny w dużej części zajęty jest przez obszary mokradłowe to z jednej strony wyzwanie dla osób, które się nimi zajmują, z drugiej zaś to również konieczność czynnej ochrony tych obszarów. (…). Dziękuję organizatorom wydarzenia i wszystkim, którzy zechcieli do nas przybyć, aby w nim uczestniczyć.

Wydarzenie było objęte patronatem rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego, marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Lublinie dr. inż. Arkadiusza Iwaniuka, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Poleskiego Parku Narodowego, Centrum Ochrony Mokradeł, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Fundacji Przyroda i Człowiek. Natomiast patronaty medialne sprawowały: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin i Kurier Lubelski.

Na tym jednak nie koniec. Drugą część obchodów Światowego Dnia Mokradeł stanowić będą wspólne działania w zakresie ochrony czynnej, polegające na usunięciu krzewów i podrostów drzew wkraczających na torfowisko w obrębie ścieżki przyrodniczej „Motylowe Łąki” położonej na Obszarze Natura 2000: Chełmskie Torfowiska Węglanowe. Akcja odbędzie się 9 lutego i będą mogli wziąć w niej udział wolontariusze chętni do prac fizycznych. 

Kolejnym wymiarem obchodów święta mokradeł będą też zajęcia terenowe dla uczniów szkół średnich, które pozwolą im przyjrzeć się z bliska przyrodniczej różnorodności mokradeł Lubelszczyzny. Zajęcia prowadzone będą od wiosny do jesieni przez naukowców z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz pracowników lubelskich Parków Krajobrazowych.

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    5 lutego 2024