Spotkanie z autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz”

17 stycznia 2023 r. (wtorek) o godz. 11.00 w Auli Dużej im. prof. dr. Kazimierza Myślińskiego Wydziału Filologicznego UMCS odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską, autorką książki pt. „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. Podczas wydarzenia odbędzie się również pokaz filmu „Portrecista”, znajdującego się na czołowych miejscach rankingów organizowanych przez najbardziej znaczące portale filmowe w Polsce. Wstęp bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2023 r. o godz. 11.00 w Auli Dużej Wydziału Filologicznego. Wydarzenie rozpocznie się od pokazu dokumentu „Portrecista”

(trailer: https://www.youtube.com/watch?v=5TAgpIYJKAA&t=8s)

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Anną Dobrowolską - autorką, publicystką i producentką filmową. Od 2002 roku odpowiada ona za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka powstała na podstawie wywiadu do filmu „Portrecista”. Ostatnio Anna Dobrowolska wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego”. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brasse, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.

Pokaz i spotkanie autorskie organizowane jest w kilkunastu miastach Polski w związku z 78. rocznicą wyzwolenia Auschwitz, która przypada na 27 stycznia 2023 r. a także 10. rocznicą śmierci bohatera książki „Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego”.

Wilhelm Brasse to fotograf, portrecista, który przez 5 lat, na żądanie nazistów, prowadził dokumentację fotograficzną w Auschwitz. Ten utalentowany fotograf jeszcze przed wojną zasłynął w Katowicach ze zdjęć portretowych, nie wiedząc, że już niedługo zmuszony będzie do robienia ich masowych ilości, nawet tysiąca w ciągu jednej nocy. Po wojnie Wilhelm Brasse wrócił do rodzinnego Żywca i żył w nim do końca swoich dni, do roku 2012. Po wyzwoleniu nigdy nie wziął aparatu do ręki.


O książce

– Nazywam się Wilhelm Brasse. Jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wykonałem ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego – tak swoją opowieść zaczyna człowiek, którego zdjęcia stały się dowodem zbrodni przeciw ludzkości.

Wilhelm Brasse, dwudziestotrzyletni mężczyzna z Żywca trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii.

Jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Nie jest to praca naukowa ani też sensu stricte pamiętnik, ale wnosi bardzo dużo do wiedzy dzisiejszych zwyczajnych ludzi nie tylko o obozie, lecz i o systemie, który takie obozy stworzył – napisał Władysław Bartoszewski.

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    10 stycznia 2023