Podsumowanie II edycji Dnia Transplantacji na UMCS

26 stycznia 1966 roku miał miejsce pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. Od tego epokowego dla polskiej chirurgii przedsięwzięcia wykonano ponad 30 tysięcy przeszczepień narządów, a rokrocznie obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Na naszym Uniwersytecie z inicjatywy Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS po raz drugi tym razem w budynku Wydziału Chemii UMCS odbyło się wydarzenie pod hasłem „Dzień Transplantacji. Podziel się dobrem”. Chętnych na oddanie krwi było ponad 50 osób, a na listę potencjalnych dawców szpiku i innych narządów zapisało się kilkudziesięciu zainteresowanych.

26 stycznia na UMCS-ie czerwony kolor szczególnie dał o sobie znać, przypominając nam o ogromnej roli krwiodawstwa i transplantacji. Wydział Chemii i Miasteczko Akademickie UMCS wypełniły się balonami, a uczestnicy wydarzenia oddawali krew w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. W trakcie akcji zebrani mogli zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku przy stoisku DKMS oraz uzyskać informacje związane z pobraniem narządów do przeszczepu po śmierci od specjalistek z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Na krwiodawców czekał także słodki poczęstunek. Tego dnia organizatorzy inicjatywy rozdawali też notesy RKCiK oraz drobne upominki na Placu Marii Curie-Skłodowskiej, zachęcając do „dzielenia się życiem”.

Wszystkie osoby biorące udział w II edycji Dnia Transplantacji mogły również wygrać bluzy UMCS i książki Wydawnictwa UMCS w konkursie organizowanym na fanpage’u Nauka UMCS na Facebooku, odpowiadając na pytanie: „Dlaczego Ty uczestniczysz w Dniu Transplantacji na UMCS?”.

„Dzień transplantacji. Podziel się dobrem” na UMCS-ie po raz kolejny zakończył się powodzeniem nie tylko dla pomysłodawców przedsięwzięcia, lecz także dla ludzi potrzebujących krwi bądź organów. Warto o tym pamiętać, że tego dnia dzieląc się dobrem, możesz podarować komuś życie.

Fot. Bartosz Proll

    Wszystkie aktualności