Oswoić promieniotwórczość

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o możliwości wystąpienia skażenia na skutek działań wojennych, serdecznie zapraszamy na spotkanie „Oswoić promieniotwórczość”, podczas którego przybliżymy zagadnienia związane z promieniotwórczością oraz wyjaśnimy, gdzie można znaleźć informacje o jej poziomie. Wydarzenie odbędzie się 27 października 2022 r. o godz. 17.15 w Auli Instytutu Fizyki UMCS oraz będzie transmitowane online na stronie YouTube UMCS.

Promieniotwórczość naturalna jest zjawiskiem związanym z przemianami jąder niestabilnych (tzw. izotopów promieniotwórczych) budujących skorupę ziemską oraz promieniowaniem dochodzącym do nas z kosmosu. Człowiek nauczył się wykorzystywać to zjawisko w nauce, technice i medycynie budując różne urządzenia: reaktory, akceleratory, aparaturę do diagnostyki i terapii medycznej.

Ponieważ tzw. promieniowanie jonizujące ma wpływ na tkanki biologiczne, stworzono zasady pozwalające wykorzystywać izotopy promieniotwórcze w sposób bezpieczny i pozwalający uniknąć skażenia człowieka i środowiska.

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o możliwości wystąpienia skażenia na skutek działań wojennych, postanowiliśmy przybliżyć zagadnienia związane z promieniotwórczością, wyjaśnić - gdzie można znaleźć informacje o jej poziomie (https://www.umcs.pl/pl/radioaktywnosc-w-powietrzu-w-lublinie,21784.htm). Odpowiemy również na Państwa pytania i wątpliwości.

Organizatorzy serdecznie dziękują Pani Kindze Kolouszek za przygotowanie plakatu oraz użyczenie jednego z jej obrazów z serii QUANTUM jako tła.

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    25 października 2022