O „Humorze w czasach zarazy” w Poranku między Wisłą a Bugiem – prof. Małgorzata Karwatowska i prof. Ewa Głażewska

16 maja br. w studiu TVP 3 Lublin zagościły prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska, kierowniczka Katedry Edukacji Polonistycznej UMCS oraz dr hab. Ewa Głażewska, prof. UMCS, dyrektorka Instytutu Nauk o Kulturze UMCS. W programie „Poranek między Wisłą a Bugiem” przedstawiły widzom swoją najnowszą pozycję wydawniczą – „Humor w czasach zarazy”.

Chociaż COVID-19 dla wielu z nas stanowił trudne doświadczenie, próby oswajania się z nim poprzez humor, szczególnie w wymiarze internetowym, wywoływały pozytywne efekty. Wspólna książka autorstwa prof. dr hab. Małgorzaty Karwatowskiej oraz dr hab. Ewy Głażewskiej prof. UMCS poddaje analizie to zjawisko i traktuje o kulturze śmiechu w warunkach pandemicznych, której wytwory można spotkać głównie w Internecie: memy, memetyczne gry werbalno-wizualne, dowcipy, parodie, elementy popkultury w projektach masek. Prof. dr hab. Artur Rejter z Uniwersytetu Śląskiego określa z kolei ww. monografię „dziełem o charakterze uniwersalnym, wykraczającym daleko poza granice jednej kultury czy języka. […]” z uwagi na wielojęzyczny materiał badawczy.

Więcej informacji o „Humorze w czasach zarazy”, przygotowaniach autorek do opracowania publikacji oraz oddziaływaniu dowcipu na społeczeństwa podczas pandemii można znaleźć w rozmowie z 16 maja w programie „Między Wisłą a Bugiem”, emitowanym w TVP 3 Lublin – zachęcamy do zapoznania się z materiałem (od 55:09).

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    18 maja 2023