Dzień Nauki Polskiej

W 2020 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 19 lutego świętem polskich naukowców. Jest to data nieprzypadkowa, będąca upamiętnieniem urodzin Mikołaja Kopernika. Inicjatywa Święta Nauki Polskiej w dużej mierze kładzie nacisk nie tylko na rolę i misję uczelni wyższych w pielęgnowaniu polskiego dziedzictwa naukowego i badawczego, ale również na ich rolę w kształtowaniu rzeczywistości, która przyczynia się do wszechstronnego rozwoju człowieka i jego ciekawości poznawczej.

"...najlepszy rezultat w rozumieniu nauki osiąga się wtedy, gdy w opisie rzeczywistości uwzględnimy wszystkie okoliczności towarzyszące odkryciom naukowym – biografię i osobowość odkrywców, ich historie, a nawet ich przypadłości, idiosynkrazje czy emocje, czyli to wszystko, co nazywamy życiem"

OLGA TOKARCZUK

Jednym z wyzwań jakie stoją przed naukowcami jest konieczność w większym stopniu niż dotychczas dotarcia z wynikami swoich prac badawczych do osób niebędących specjalistami. Tak, by w sposób zrozumiały pokazać wpływ wyników swojej pracy na życie i funkcjonowanie zarówno pojedynczego człowieka, jak i całych społeczeństw. Bowiem tylko społeczeństwo przekonane o tym, że nauka jest ważna, rozumie czym jest i jak istotny jest wszechstronny rozwój, zrozumie czym jest podmiotowość jednostki oraz jakie wynikają z tego prawa, ale i obowiązki. Większe „uspołecznienie nauki” to wyzwanie, problem strategiczny, ściśle związany z przyszłością państwa i jakością życia w społeczeństwie.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od początku swojego istnienia może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi nie tylko w krajowej, ale również międzynarodowej przestrzeni badawczej. Świadczą o tym liczne, prestiżowe nagrody, współpraca z zagranicznymi ośrodkami akademickimi czy obecność na listach światowych rankingów naukowych.

Przez 80 lat swojego istnienia UMCS stał się nie tylko ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym, ale także ośrodkiem silnie oddziałującym na otoczenie poprzez kulturę, sztukę i sport.

W tym szczególnym dniu, wszystkim pracownikom nauki życzymy odwagi w podejmowaniu wyzwań naukowych, uważności na otoczenie i ciągłej gotowości do rozwoju i przekraczania granic.

Wszystkiego najlepszego!

fot. Robert Frączek

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    19 lutego 2024