Bezpieczeństwo radiacyjne – rozmowa z dr hab. Bożeną Jasińską

28 kwietnia 1986 r. Polska otrzymała informację o katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, która miała miejsce dwa dni wcześniej. Od tamtej pory wielu naukowców zajęło się tworzeniem systemów zabezpieczeń oraz szybkiego reagowania na wypadek zagrożenia. Praktyczne umiejętności w zakresie energetyki jądrowej, również dzisiaj mają ogromne znaczenie, dlatego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS został uruchomiony nowy kierunek – bezpieczeństwo radiacyjne. Szczegóły programu studiów przedstawi w nagraniu dr hab. Bożena Jasińska, prof. UMCS, kierowniczka Katedry Fizyki Materiałowej UMCS.

Bezpieczeństwo radiacyjne jest jednym z niewielu kierunków studiów, łączącym wiedzę z zakresu radiochemii, ochrony radiologicznej, promieniowania jonizującego oraz radioekologii. Program studiów oferuje dwie specjalności: monitoring i ochronę radiologiczną, a także zastosowanie promieniowania jonizującego.

28 kwietnia stanowi również dobrą okazję do rozmowy nad zabezpieczeniami przed skażeniem promieniotwórczym, nad którymi w przyszłości pracować będą absolwenci innowacyjnego kierunku. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo, w którym dr hab. Bożena Jasińska, prof. UMCS opowie zarówno o nowych studiach, jak również wskaże przyczyny i długofalowe skutki wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu, który miał miejsce 26 kwietnia 1986 roku.

Nagranie zostało przygotowane przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

Link do rekrutacji na kierunek Bezpieczeństwo radiacyjne.

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    28 kwietnia 2023