Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wydział Filologiczny UMCS zaprasza na spotkanie autorskie z wybitnym polskim reportażystą Wojciechem Tochmanem, poświęcone głośnemu reportażowi „Historia na śmierć i życie”. W najnowszym wydawnictwie z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego autor pisze o pierwszej kobiecie w Polsce, skazanej na karę dożywotniego pozbawienia wolności, która „za swoją młodość, płeć i urodę zapłaciła wszystkim, co miała i mogłaby mieć”. Wydarzenie odbędzie się 22 listopada w Auli Dużej im. prof. Kazimierza Myślińskiego na Wydziale Filologicznym UMCS o godzinie 10:00.
Fot. Michał Fiałkowski
Podczas spotkania Wojciech Tochman opowie m.in. o procesie tworzenia publikacji, której wcześniej miała się podjąć jego zmarła przyjaciółka Lidia Ostałowska, dokumentująca wcześniej tę długą historię. Reportaż jest ich wspólną opowieścią - o przemocy, strachu, zemście, tęsknocie, czułości i niesprawiedliwości. Losy bohaterki książki zostają ukazane od połowy lat dziewięćdziesiątych, toczą się przez ponad ćwierć wieku aż do dzisiaj.
Wojciech Tochman specjalizuje się w literaturze non-fiction. Wydał m.in. książki „Jakbyś kamień jadła” i „Dzisiaj narysujemy śmierć”, które razem z „Pianiem kogutów, płaczem psów” tworzą tryptyk o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie i w Kambodży. Jest tłumaczony na niemal wszystkie języki europejskie. Wydaje także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Otrzymał kilka prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Premio Kapuściński, przyznawaną w Rzymie czy „Pióro nadziei”, przyznawane przez Amnesty International.