Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej jest reprezentacyjnym zespołem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, którego początki działalności sięgają 1949 roku, kiedy zespół został oficjalnie powołany z inicjatywy grypy studentów kierowanych przez prof. Adama Wyleżyńskiego, byłego rektora Konserwatorium Wileńskiego.

Od samego początku swojego istnienia Chór Akademicki UMCS propaguje polską muzykę chóralną – od Średniowiecza po współczesność.

Po niemalże siedemdziesięciu latach od swego powstania Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej znajduje się w czołówce polskich chórów uniwersyteckich nieustannie potwierdzając  swój wysoki poziom. Zespół wyróżnia się dbałością o wysoki poziom wykonawczy, udziałem w wielu międzynarodowych projektach muzycznych, a nade wszystko promowaniem współczesnej polskiej muzyki chóralnej za granicą. Liczne koncerty, które na celu miały propagowanie bogatej tradycji polskiej muzyki chóralnej odbyły się m.in. na Węgrzech, w NRD, w Wielkiej Brytanii, Belgii i we Włoszech, USA, Austrii czy na Ukrainie. Najbardziej mierzalnymi efektami działalność Chóru są nagrody i wyróżnienia w konkursach i festiwalach w tym m. in. I nagroda na festiwalu w Neerpelt (Belgia, 1974), wyróżnienie na festiwalu w Llangolen (Walia, 1974) II i IV miejsce na festiwalu w Gorizia (Włochy, 1978), Moers-Repelen (Niemcy 1992), Vaasie (Finlandia 1998), Fort Lauderdale (Floryda, USA 1999), Prevezie (Grecja 2000), Bruk (Austria 2001) Linz (Austria 2003) czy wyróżnienia na festiwalu „Legnica Cantat”.

W roku 1986 Chór miał także możliwość wystąpienia podczas audiencji u Ojca Świętego – Jana Pawła II.

Pod kierownictwem obecnego dyrygenta – prof. Urszuli Bobryk Chór akademicki rozpoczął aktywną współpracę z Państwową Filharmonią Lubelską, wykonując działa oratoryjne K. Szymanowskiego, W. Kilara czy H.M. Góreckiego. W ramach współpracy z Filharmonią Lubelską Chór Akademicki UMCS uczestniczy także w Lubelskim Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego.

Chór UMCS jest także współorganizatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych pod nazwą „Śpiewająca Polska”, który realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niezmiernie istotną kwestią mającą wpływ na krzewienie narodowej kultury jest działalność jej Dyrygenta – prof. Urszuli Bobryk która prowadziła wykłady z dyrygentury chóralnej na międzynarodowych Warsztatach Chóralnych w Madrycie oraz kursy interpretacji polskiej współczesnej muzyki chóralnej na Uniwersytecie Mateja Beli w Bańskiej Bystrzycy.

Mając na szczególnej uwadze popularyzację polskich tradycji corocznie Chór Akademicki UMCS zaprasza lokalną społeczność do wspólnego kolędowania zarówno podczas koncertów takich  „Idą, idą Święta”,  „Kolędy Świata” czy „Koncert Kolęd i Pastorałek” jak również podczas wydarzeń takich jak „Wigilia Akademicka” czy „Wigilia Lublina”. Poza kultywowaniem tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia Chór akademicki angażuje się także w oprawę koncertów adwentowych (koncerty w kościele Rektoralnym przy ul. Staszica w Lublinie), uroczystości kościelnych (koncert z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II, koncert w Hołdzie Jana Pawła II) oraz państwowych (koncert z okazji jubileuszu wejścia Polski do UE) i akademickich.

Od 2013 roku Chór Akademicki jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Miast Partnerskich Miasta Lublin podczas którego prezentuje bogaty dorobek polskiej muzyki chóralnej pozostałym uczestnikom tego wydarzenia. W tym roku chóry uczestniczące w wydarzeniu (tj. Chóry z Gruzji, Niemiec, Ukrainy) wspólnie odśpiewają utwór Romualda Twardowskiego Exegi Monumentum.

Bez wątpienia działalność chóru Akademickiego ma za zadanie przekazywanie polskich tradycji muzycznych, kultywowanie zwyczajów oraz obrzędów świątecznych a także rozwijania umiejętności związanych z rzemiosłem tradycyjnym jakim jest śpiew.