Notki o autorach

Jacek Czerwiński – doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w dyscyplinie nauk socjologicznych. Magister kognitywistyki na UMCS oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat dynamiki ada- ptacji społecznej do fake newsów w mediach społecznościowych. Członek zespołu badawczego DARIAH-PL, w ramach którego rozwija narzędzia do komputerowej analizy danych cyfrowych. Swoje zainteresowania badawcze poszerza o badania nad zachowaniami zbiorowymi publiczności festiwalowej w zespole badającym Noc Kultury. Wykonawca w licznych projektach badawczych, m.in. realizowanych na potrzeby „Strategii Lublin 2030” oraz „Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”.

prof. dr hab. Barbara Fatyga – z wykształcenia kulturoznawca, pracuje jako socjolog młodzieży i antropolog współczesności. Jej zainteresowania naukowo-badawcze skupiają się na problemach: socjologii i antropologii młodzieży, teorii kultury współczesnej i metodologii badań społecznych. Jako hobby uprawia socjologię środowisk naukowych oraz pisze limeryki. Kierownik Katedry Metod Badania Kultury i Ośrodka Badań Młodzieży w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik specjalizacji na studiach dziennych i zaocznych w ISNS UW z zakresu antropologii współczesności. Do roku 2021 wypromowała dziewięciu doktorów i kilkuset magistrów. Autorka i współautorka ponad 40 projektów badawczych lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych (USA, Francja, Niemcy, Ukraina). Współpracowała z licznymi polskimi i zagranicznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi (od prezydentów RP do lokalnych fundacji). Jest autorką, współautorką i redaktorką ponad 200 prac naukowych.

Przemysław Głuchowski – absolwent studiów socjologicznych i filozoficznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracownik Działu Wydawniczego Warsztatów Kultury w Lublinie, gdzie koordynuje projekt „Wschodni Express”. Członek zespołu badawczego zajmującego się interdyscyplinarnymi badaniami nad zjawiskami związanymi z festiwalem Noc Kultury w Lublinie oraz jego wpływem na miasto. Autor opowiadań. Publikował m.in. w Wydawnictwie j, Kulturze Enter, Malkontentach oraz Helikopterze. W wolnych chwilach czyta albo pisze. Zdarza mu się też marnować czas. Pasjonat filozofii Jeana-Paula Sartre’a.

dr Bogna Kietlińska – socjolożka, historyczka sztuki, adiunkta w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z socjologią teatru, socjologią i antropologią miasta, badaniami wizualnymi i etnografią wielozmysłową. Specjalizuje się w metodologii badań jakościowych.

dr hab. Agnieszka Kolasa-Nowak, prof. UMCS – kierowniczka Katedry Socjologii Zmiany Społecznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w socjologii historycznej i socjologii nauki. Przedmiotem jej badań jest wiedza o polskim społeczeństwie i jego regionalnym zróżnicowaniu oraz związki wiedzy socjologicznej z dyskursem publicznym. Prowadziła także badania nad Lubelszczyzną, w tym nad kapitałem intelektualnym regionu (2010–2013) oraz nad uczestnictwem w kulturze. Współtworzyła diagnozę stanu edukacji kulturalnej województwa lubelskiego w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura (2016–2018) oraz dokonała analizy stanu kultury studenckiej w Polsce w raporcie Kultura studencka. Diagnoza kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce (Lublin 2020). Wybrane publikacje: Zmiana systemowa w Polsce w interpretacjach socjologicznych (Lublin 2010); Użyteczność obrazu Polski Wschodniej w dyskursie akademickim i publicznym (w: T. Zarycki [red.], Polska Wschodnia i orientalizm, Warszawa 2013); Znaczenie historii w studiach regionalnych. Rola przeszłości w polskiej socjologii regionu po 1989 r. („Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 2019, nr 4), Sprawczość i przeszłość w analizach socjologicznych polskiego społeczeństwa („Studia Socjologiczne” 2020, nr 3).

Małgorzata Klimkowska – absolwentka socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, niezależna badaczka. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół socjologii kultury, socjologii miasta oraz zastosowania i rozwoju metodologii badań jakościowych. Członek zespołu badawczego zajmującego się interdyscyplinarnymi badaniami nad zjawiskami związanymi z festiwalem Noc Kultury w Lublinie oraz jego wpływem na miasto. Prowadzi badania stosowane, współpracując z instytucjami kultury, organizacjami trzeciego sektora, jednostkami administracji publicznej.

dr Aleksandra Kołtun – badaczka związana z Katedrą Ontologii i Epistemologii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Naukowo interesuje się koncepcjami funkcjonowania wiedzy we współczesnym świecie; bada, w jaki sposób różne środowiska poznawcze wpływają na doświadczenia użytkowników oraz ich zdolność do rozwiązywania problemów, zwłaszcza w odniesieniu do transferu i wykorzystania różnych typów wiedzy. Specjalizuje się w metodologii badań jakościowych. Autorka monografii (Can knowledge be a performative? Performativity in the studies of science, Lublin 2015), artykułów (m.in. From a text to practice and back again. Making knowledge(s) work for participatory budgeting in Poland, “Central European Journal of Public Policy” 2017, nr 11; Writing as distributed sociomaterial practice a case study, „Avant. Trends in Interdisciplinary Studies” 2020, nr 11) oraz opracowań o charakterze popularnonaukowym. Koordynatorka w projekcie badawczym dotyczącym wpływu lubelskich festiwali plenerowych na rozwój miasta oraz zespołu zajmującego się badaniami zjawisk związanych z festiwalem Noc Kultury, współautorka badań diagnostycznych i ewaluacyjnych w projekcie Bardzo Młoda Kultura, współzałożycielka i wieloletnia współpracownica Fundacji T.E.A.M. Teatrikon.

dr hab. Marcin Lipowski, prof. UMCS – kierownik Katedry Marketingu na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w problematyce marketingu usług, wykorzystaniu technologii ICT w marketingu oraz badaniach marketingowych. Autor ponad 100 publikacji naukowych, recenzent w renomowanych czasopismach naukowych. Członek Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu. Autor strategii marketingowych dla nowo powstających przedsiębiorstw. Wykonawca badań prowadzonych na potrzeby realizacji strategii miasta Lublin.

dr hab. Zbysław Muszyński, em. prof. UMCS – autor kilkudziesięciu prac z zakresu: filozofii języka (semantyka), filozofii umysłu (umysł rozszerzony), filozofii nauk (redukcjonizm), semiotyki, kognitywistyki, m.in.: Komunikacja i znaczenie. Semantyczny aspekt komunikacji (Lublin 2010), „Widzenie jako”: podobieństwo jako metareprezentacja (w: seria RRR Kognitywizm, Lublin 2006), Koncepcja podmiotu w kognitywistyce (w: J. Bartmiński, A. Pajdzińska [red.], Podmiot w języku i w kulturze, Lublin 2008), Three message dimensions. A naturalistic approach („Dialogue and Universalism” 2013, nr 23), Problem referencji i znaczenia referencyjnego wyrażeń fikcjonalnych w świecie przyczynowej teorii odniesienia („Przegląd Filozoficzny nowa seria” 2010, nr 75). (Współ)redaktor kilkunastu tomów prac zbiorowych; członek redakcji serii wydawniczych (Realizm. Racjonalność. Relatywizm; Umysł. Studia z Kognitywistyki i Filozofii Umysłu; RRR Kognitywistyka); członek redakcji w kilku naukowych czasopismach filozoficznych.

dr Mariusz Piotrowski – socjolog, pracuje w Katedrze Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się analizą danych ilościowych i jakościowych. Koordynator projektu GIS Kultura, dotyczącego możliwości wykorzystywania danych przestrzennych w badaniach kultury.

Anna Sędłak – absolwentka kognitywistyki i zarządzania na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz retoryki stosowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W 2020 roku podjęła kształcenie w ramach Szkoły Doktorskiej KUL w dyscyplinie filozofia. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat filozoficznych podstaw rozumienia mowy nienawiści. Naukowo interesuje się komunikacją perswazyjną. Autorka artykułu pt. O rozumieniu mowy nienawiści i metodach jej badania w komunikacji medialnej („Człowiek w Kulturze” 2020, nr 3). Wykonawczyni w licznych projektach badawczych, m.in. realizowanych na potrzeby „Strategii Lublin 2030”. Wieloletnia członkini zespołu zajmującego się badaniem zjawisk związanych z festiwalem Noc Kultury w Lublinie.

Mateusz Stępniak – absolwent socjologii i filozofii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2017 roku członek zespołu badawczego działającego przy festiwalu Noc Kultury. Pracownik Urzędu Miasta Lublin w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości jako członek zespołu realizującego projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030”.

Anastazja Szuła – absolwentka kognitywistyki i studentka socjologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W trakcie studiów aktywnie udzielała się naukowo, m.in. pełniąc funkcję przewodniczącej Koła Kognitywistyki UMCS przez ponad dwa lata. Jej główny obszar zainteresowań naukowych to semiotyczne aspekty komunikacji internetowej, z naciskiem na empiryczne badania multimodalności komunikacji. Autorka artykułu pt. Tekst i obraz w multimodalnych tweetach (w: B. Maliszewski, M. Rzeszutko [red.], Teksty Kultury. Oblicza komunikacji XXI wieku, Lublin 2021).

Tatiana Aleksandrovna Triapitsyna – kulturoznawca, pochodzi z Rosji, pracowała w Muzeum Secesji w Samarze. Jest absolwentką Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda (2017/2018). Naukowo interesuje się nocą, memami i kulturą internetu. Nienaukowo – kosmosem, starożytnym Egiptem, folklorystyką. Zawodowo jest kucharzem.

Joanna Wawiórka-Kamieniecka – pracownica Warsztatów Kultury w Lublinie. Zarządza i opiekuje się Nocą Kultury od 2015 roku. Kocha Lublin i Kulturę, a praca przy festiwalu pozwala łączyć te dwie zawodowe miłości. Absolwentka kierunku animator i menedżer kultury (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz animacji kultury (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych „Miasta i Metropolie. Studia miejskie” w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Debiutantka w pracy naukowej, orędowniczka pracy metodą projektową, networkingu i nauki w działaniu.

Aleksandra Zalewska-Królak – socjolożka, antropolożka, badaczka społeczna, doktorantka i członkini zespołu Katedry Metod Badania Kultury w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz ko-koordynatorka sieci badawczej European Sociological Association, Sociology of Children and Childhood. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z nową socjologią dzieci, socjologią edukacji, antropologią społeczną, metodyką nauki hiszpańskiego ze szczególnym naciskiem na sprawczość dzieci. Wśród jej najwżniejszych artykułów znajdują się: Projekt Archiwum „Kwarantanna Oczami Dzieci” (w: A.W. Mikołajczak, R. Chęciński [red.], Wyzwania edukacyjne i psychologiczne okresu pandemii, Poznań 2020), Sprawczość dzieci we współpracy z dorosłymi. Partycypacja w sztuce (w: A. Czernow, Żygowska [red.], Spotkanie jako sztuka, Poznań 2021), Obserwatorium Sztuki dla Dziecka jako kolaż polifonicznych projektów dzieciństwa („Kultura i Społeczeństwo” 2020, nr 3). Zajmuje się ewaluacjami działań skierowanych do dzieci. Jest nauczycielką języka hiszpańskiego w szkole podstawowej.