Zespół

 

dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH

Katedra Studiów nad Społeczeństwem i Technologią, Wydział Humanistyczny, AGH w Krakowie

Filozoficznie przeszkolony socjolog, sporo czasu zajmował się kognitywnymi i społecznymi studiami nad nauka i technologią, obecnie jest żywo zainteresowany metodologią interwencji i innowacji społecznych, w szczególności w obszarze wyzwań środowiskowych; niedawno, wraz z Michałem Wróblewskim opublikował monografię „Socjologia epidemii”; jest również współautorem (wraz z Krzysztofem Pietrowiczem) „Maszyn społecznych”. 

dr Joanna Bielecka-Prus

Katedra Badań nad Kulturą i Komunikacją, Instytut Socjologii, UMCS

Prowadziła badania z wykorzystaniem sztuki performatywnej w projektach finansowanych z Ministerstwa Sztuki i Dziedzictwa Narodowego (Ekspert ds. badań w projekcie „Tam, gdzie jeszcze pieją koguty: etnoperformans weselny”, 2015; Badania na temat recepcji sztuki zaangażowanej w wykluczonych dzielnicach Lublina: Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie "REWIRY", 2012-2014). Autorka wielu publikacji z obszaru badań jakościowych (m.in. Badacz jako artysta, artysta jako badacz. Założenia metodologiczne działań artystycznych w procesie badawczym ABR, „Przegląd Socjologii Jakościowej”, 50, 2020; Dynowskie doświadczenia badań tradycji weselnej z zastosowaniem etnografii performatywnej (współautor: A. Pepaś-Skowron), „Sztuka i Dokumentacja”, 14, 2016; Zaangażowanie antropologa w proces badawczy, [w] „«Nowe otwarcie» antropologii”, red. A. Szafrański, Lublin 2016).

prof. dr hab. Barbara Fatyga

Katedra Metod Badania Kultury, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, UW

Z wykształcenia kulturoznawczyni (wrocławska), socjolożka i antropolożka. Kieruje Katedrą Metod Badania Kultury i Ośrodkiem Badań Młodzieży w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Jej główne zainteresowania naukowe to: socjologia i antropologia młodzieży, antropologia kultury, metodologia badań empirycznych. Hobbystycznie zajmuje się również socjologią środowisk naukowych. Opublikowała kilkaset prac naukowych w Polsce i zagranicą, wypromowała ponad 200 magistrów i 10 doktorów. Aktualnie większość czasu zajmuje jej pisanie książki podsumowującej 40-letnie doświadczenia metodologiczne w badaniu tekstów oraz projekt współpracy z Ukrainą pod roboczą nazwą „Dzienniki wojenne o sytuacji dzieci i młodzieży”.

dr Maciej Frąckowiak

Zakład Teorii i Badań Praktyk Społecznych, Instytut Socjologii, UAM

Socjolog, badacz miasta i kultury wizualnej. Adiunkt na Wydziale Socjologii UAM oraz wykładowca w School of Form Uniwersytetu SWPS. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, takich jak „Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów” (2012, wspólnie z K. Olechnickim), „Kolaboratorium. Zmiana i współdziałanie” (2012, wspólnie z L. Olszewskim i M. Rosińską), „Narzędziownia. Jak badaliśmy niewidzialne miasto?” (2012, wspólnie z R. Drozdowskim, M. Krajewskim i Ł. Rogowskim), a także „Kruche Medium. Rozmowy o fotografii” (t. I i II, 2018–2020). Redaktor Działu Badań i Analiz w czasopiśmie o kulturze i projektowaniu „Notes Na 6 Tygodni”. Współpracownik instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych w zakresie działań animujących miejską przestrzeń, a także debatę na jej temat. Obecnie zainteresowany krajobrazem kulturowym pogranicza oraz rolą kultury w tworzeniu udanych społecznie przestrzeni publicznych.

dr hab. Agnieszka Kolasa-Nowak, prof. UMCS

Katedra Socjologii Zmiany Społecznej, Instytut Socjologii UMCS.

Kierowniczka projektu, socjolożka. Kieruje Katedrą Socjologii Zmiany Społecznej w Instytucie Socjologii UMCS. Zajmuje się socjologią nauki, socjologią historyczną i obecnością przeszłości w polskiej socjologii. Jest Przewodniczącą Sekcji Socjologii Nauki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Od kilku lat pracuje w zespole badawczym nad fenomenem Nocy Kultury. Prowadziła badania nad kulturą studencką w Polsce (współautorka raportu „Stan i kierunki rozwoju kultury studenckiej w Polsce”, 2020) oraz nad edukacją kulturalną na Lubelszczyźnie w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura”, (NCK; współautorka raportu Edukacja kulturalna w województwie lubelskim z perspektywy praktyków, 2016). Autorka raportu końcowego w projekcie „Kapitał Intelektualny Lubelszczyzny 2010-13”. Ostatnio opublikowała: A. Kolasa-Nowak, K. Podgórska, D. Polkowska, Migrant Workers in Poland. Working Conditions and Social Rights. UMCS. Lublin 2022; A. Kolasa-Nowak, Perspektywy socjologii historycznej w Polsce. Przeszłość w praktyce badawczej socjologów. „Stan Rzeczy” 2 (21), 2021; A. Kolasa-Nowak, M. Bucholc. Historical Sociology in Poland: Transformations of the Uses of the Past. “East European Politics and Societies” 2021; A. Kolasa-Nowak, Sprawczość i przeszłość w socjologicznych analizach polskiego społeczeństwa. „Studia Socjologiczne” (3) 2020.

dr Aleksandra Kołtun

Katedra Ontologii i Epistemologii, Instytucie Filozofii UMCS

Z wykształcenia socjolożka, w swojej pracy łączy badania empiryczne z pytaniami filozoficznymi. Naukowo zajmuje się problematyką wytwarzania i funkcjonowania wiedzy naukowej oraz potocznej, w szczególności związkami między wiedzą a zmianą społeczną. Specjalizuje się w badaniach z wykorzystaniem metodologii jakościowych. Autorka monografii „Can knowledge be a performative? Performativity in the studies of science?”, współredaktorka tomu “Spisane po Nocach Kultury. 13 tekstów o formie wydarzenia, publiczności i przestrzeni” (z J. Wawiórką-Kamieniecką). Publikowała m.in. w Central European Journal of Public Policy, Avant. Trends in Interdisciplinary Studies, Praktyce Teoretycznej”. Członkini redakcji czasopisma Avant. Trends… Koordynatorka w szeregu projektach popularnonaukowych i pozaakademickich (m.in. granty z MKiDN, MEiN, NCK), na stałe współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie oraz Fundacją T.E.A.M. Teatrikon.

dr hab. Zbysław Muszyński, prof. UMCS

prof. em., Katedra Logiki i Kognitywistyki, Instytut Filozofii, UMCS

Autor kilkudziesięciu prac z zakresu: filozofii języka (semantyka), filozofii umysłu (umysł rozszerzony), filozofii nauk (redukcjonizm), semiotyki, kognitywistyki; (współ)redaktor kilkunastu tomów prac zbiorowych; członek redakcji serii wydawniczych (Realizm. Racjonalność. Relatywizm; Umysł. Studia z Kognitywistyki i Filozofii Umysłu; RRR - Kognitywistyka); członek kilku redakcji naukowych czasopism filozoficznych.

dr Andrzej Stawicki

Katedra Socjologii Zmiany Społecznej, Instytut Socjologii, UMCS

Jego zainteresowania naukowe dotyczą socjologii wiedzy, w tym wiedzy naukowej, socjologii organizacji oraz metodologii badań ewaluacyjnych i analizy polityk publicznych. Autor artykułów naukowych głównie z zakresu transformacji instytucjonalnej uniwersytetów i jej wpływu na praktyki tworzenia wiedzy. Obecnie realizowane badania koncentrują się wokół takich zagadnień jak transfer wiedzy, współtworzenie wiedzy na styku nauki i praktyki oraz współpracy uniwersytetów z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Aktualnie uczestniczy w realizacji grantu pt. „Wielopoziomowe zarządzanie kryzysem humanitarnym wywołanym przez rosyjską agresję na Ukrainę na przykładzie działań w województwie lubelskim (PL) i obwodzie wołyńskim (UA)” (NAWA).

dr hab. Marcin Trybulec

Katedra Ontologii i Epistemologii, Instytut Filozofii, UMCS

Naukowo zajmuje się filozofią i kognitywistyką. Jego zainteresowania skupiają się wokół filozofii języka i komunikacji, epistemologii narzędzi poznawczych, psychologii i antropologii mediów. Jest autorem książki Media i poznanie (2015). Publikuje min. w Ethosie, Filozofii Nauki, Zagadnieniach Naukoznawstwa, Pragmatics & Cognition, Avant, Chinese Semiotic Studies, Language Sciences.

dr Witold Wachowski

Katedra Logiki i Kognitywistyki, Instytut Filozofii, UMCS

Zajmuje się kognitywistyką społeczno-kulturową, w szczególności badaniami nad poznaniem rozproszonym i heurystykami ekologii poznawczej. Zrealizował projekt badawczy „Interakcje w rozproszonych systemach poznawczych a indywidualizm metodologiczny” (NCN). Założyciel Projektu Avant działającego na rzecz interdyscyplinarnego rozwoju nauki i filozofii.

Joanna Wawiórka-Kamieniecka

Pracownica Warsztatów Kultury w Lublinie. Zarządza i opiekuje się Nocą Kultury od 2015 roku. Kocha Lublin i Kulturę, a praca przy festiwalu pozwala łączyć te dwie zawodowe miłości. Absolwentka kierunku animator i menedżer kultury (UMCS) oraz animacji kultury (UJ). Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych „Miasta i Metropolie. Studia miejskie” IBPP ASP w Warszawie. Debiutantka w pracy naukowej, orędowniczka pracy metodą projektową, networkingu i nauki w działaniu. Ma bardzo wiele szacunku dla odpowiedzi: “nie wiem”.