Konkurs tłumaczeniowy - wyniki

Ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu tłumaczeniowego

Z ogromną przyjemnością pragnę poinformować, iż Jurorzy w 3. edycji Konkursu Tłumaczeniowego zakończyli pracę i wyłonili zwycięzców.

W tym roku tłumaczeniu poddana została sztuka teatralna Hansa Georga Krausa "Zwerg des Anstoßes".

Jurorzy: dr Anna Pastuszka, dr Beata Kasperowicz-Stążka, dr Wieńczysław Niemirowski oraz dr Konrad Łyjakoceniali tłumaczenia studentek i studentów Germanistyki, Lingwistyki stosowanej, dla których język niemiecki jest językiem kierunkowym oraz studentów innych kierunków neofilologicznych - pasjonatów języka niemieckeigo z UMCS i KUL.

Należy wspomnieć, iż tłumaczona jednoaktówka autorstwa H.G. Krausa jest sztuką komediową, ukazującą w karykaturalny sposób zderzenie świata nauki, powagi ekspertów z prozą życia i banalnością zdarzenia, jakim było urzędowe usunięcie krasnala z przydomowego ogródka. Eksperci: socjolog, wybitny artysta, inżynier czy architekt wygłaszają mowy pełne specjalistycznych terminów i górnolotnych sformułowań. W sztuce pojawiają się tez „zwyczajni” przechodnie: emeryci, matki, fotograf i przedstawiciele urzędu miasta, którzy z kolei posługują się językiem niezwykle potocznym, przysparzającym niemałe trudności w tłumaczeniu.

Jurorzy oceniali adekwatność tłumaczenia w stosunku do oryginalnego tekstu, poprawność doboru słownictwa w języku polskim, które najlepiej oddawało zaistniałą sytuację, atmosferę rozmów i zamierzony dowcip autora.

Biorąc pod uwagę walory nadesłanych tłumaczeń Jurorzy wyłonili następujących zwycięzców:

1. miejsce ex aequo – Małgorzata Baćmaga (za ogromną dojrzałość translatorską) oraz Łukasz Włosek (za niezwykłą finezję tłumaczenia)

2. miejsce ex aequo – Aleksandra Królik i Zofia Dziubicka

3. miejsce ex aequo – Agata Morawska i Agata Tokarzewska

Wyróżnienia uzyskali:

Emilia Pawelec, Julia Szymańska, Iza Wilk oraz Krzysztof Burdzy.

Gratuluję zwycięzcom oraz dziękuję wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie, a Jurorom za poświęcony czas i wnikliwe oceny.

Zapraszam do przeczytania nagrodzonych prac na stronie Koła Naukowego Germanistów: www.kng.umcs.lublin.pl

Beata Kasperowicz-Stążka
Opiekun Koła Naukowego Germanistów

    Aktualności

    Data dodania
    9 czerwca 2020