Inauguracja studiów podyplomowych: "Psychologia edukacyjna z przygotowaniem pedagogicznym"

W dniu 13.05.2023 r. w auli Instytutu Psychologii, odbyło się uroczyste rozpoczęcie studiów podyplomowych finansowanych ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, "Psychologia edukacyjna z przygotowaniem pedagogicznym".

Słuchaczy przywitał Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, dr hab. Andrzej Różański prof. UMCS, Kierownik studiów podyplomowych dr Małgorzata Kostka Szymańska oraz przedstawiciele administracji Wydziału oraz Centrum Kształcenia i Organizacji Studiów UMCS.

Studia podyplomowe mają na celu przygotowanie słuchaczy do profesjonalnej realizacji zadań psychologa w systemie edukacji i nabycie kwalifikacji zgodnych z standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa, określonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r.

Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w najnowszą wiedzę z zakresu psychologii edukacyjnej oraz rozwinięcie umiejętności kompleksowego wspierania osób uczących się na każdym etapie rozwoju oraz uzyskanie kwalifikacji pedagogicznych niezbędnych do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa. Studia pozwalają nabyć kompetencje służące realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych, dydaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych w  przedszkolach, szkołach oraz placówkach systemu oświaty, w tym poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Ponadto studia podyplomowe przygotowują do pełnienia roli eksperta ds. wspierania rozwoju człowieka w toku edukacji formalnej i pozaformalnej z uwzględnieniem wdrażanych przez MEiN zasad edukacji włączającej, oceny funkcjonalnej oraz uniwersalnego projektowania. Program studiów i jego realizacja oparty jest na innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie kooperatywnego uczenia się i grupowego rozwiązywania problemów. Istotnym celem kształceniajest również wymiana doświadczeń słuchaczy oraz przeprowadzenie grupowych projektów o charakterze diagnostycznym i wspomagającym pokazujących w działaniu zespołowy charakter pracy psychologa w edukacji.

Tekst. M. Kostka Szymańska, zdjęcia M. Chroń

    Aktualności

    Autor
    Aneta Gęba
    Data dodania
    19 maja 2023