Jednostki i pracownicy - książka adresowa

prof. dr hab. Małgorzata Nowak

Stanowisko
profesor
Jednostki
KATEDRA CHÓRALISTYKI I KSZTAŁCENIA WOKALNEGO
Adres e-mail
Wyświetl
Strona www
kantylena.3lo.lublin.pl
Link do Bazy Wiedzy
Małgorzata Nowak

O sobie

 Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Wychowania Muzycznego. Tytuł magistra sztuki w zakresie wychowania muzycznego uzyskała w 1986 roku. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz studia z zakresu retoryki funkcyjnej, emisji i rehabilitacji  głosu w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.W Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS zatrudniona została jako pracownik naukowo – dydaktyczny w 1989 roku na stanowisku asystenta. W roku 1997 przeprowadzony został Jej przewód kwalifikacyjny I stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno - instrumentalnych  w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2004 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej  dyrygentura, nadany uchwałą Rady Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina  w  Warszawie.  W 2010 roku została zatrudniona w UMCS na stanowisku profesora nadzwyczajnego, w 2020 został Jej nadany tytuł profesora sztuki.

W latach 2012–2014 pełniła funkcję kierownika Zakładu Kształcenia Wokalnego.

Prof. dr hab. prowadzi od 1993 roku działalność artystyczną z chórem Kantylena III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, którego jest założycielką, kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Wraz z chórem jest wielokrotnym laureatem nagród w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy:

Złotego Kamertonu (w roku 2002, 2008 i 2010)

Srebrnego Kamertonu (w latach 1996,1997, 1999, 2000, 2007)

- rzeszowskim festiwalu Cantate Deo w roku 2012, zdobyła I nagrodę, 2015 – II nagrodę

- w Konkursie Pieśni Pasyjnej w 2013 roku w Bydgoszczy zajęła II miejsce.

Kolejne sukcesy to:

Grand Prix w VII Międzynarodowym Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu "ŚWIAT, SZTUKA I MORZE"- Złote Piaski 2018 – Bułgaria

Złoty Dyplom w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes  Lublinensis w Lublinie (2018)

III Nagroda podczas Ohrid Chir Festiwal w Macedonii Północnej (2019) 

Złoty Dyplom i nominacja do wyjazdu na 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej do Międzyzdrojów, wyróżnienie w konkursie Virtual choir w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis  -  (2021) II edycja specjalna (online)

 Złoty Dyplom  w Konkursie Musica Sacra 57. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach (2022) 

 Srebrny Dyplom dla Chóru Kantylena w kategorii Chóry jednorodne 57. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego  w Międzyzdrojach - 2022

Złoty Dyplom i I miejsce w kategorii Chóry młodzieżowe dla Chóru Kantylena w VI Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Tykocinie (2023)

Złota Wstęga Solczy i I miejsce w kategorii Chóry młodzieżowe w IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej O ZŁOTĄ WSTĘGĘ SOLCZY w Ejszyszkach na Litwie (2023)

Chór uczestniczył w festiwalach m.in.:

- V Międzynarodowym Festiwalu w Oskarshamn (Szwecja) w 1997 roku 

-  w  "Eurotreff Musik" w latach 1997 – 2010  (Niemcy)

- w XI Festival International de Chant Choral w Nancy – 2000  (Francja)

- 7th International Choir Festiwal Tallin 2001 (Estonia)

-  występował wielokrotnie od 1996 z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, m.in. w Stworzeniu Świata Józefa Haydna (2009) i Mszy Koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta (2010)  

podczas pobytu w Rzymie 1995 śpiewał dla Papieża Jana Pawła II.

- realizował międzynarodowe chóralne projekty wymiany młodzieży we współpracy z Fundacją Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży Jugendwerk oraz Fundacją „Szczęśliwe Dzieciństwo”

-  Kantylena występowała wielokrotnie wraz chórami Programu Śpiewająca Polska i orkiestrą Filharmonii Lubelskiej: wykonała prapremierę kompozycji Jana Ekiera „Kolorowe Melodie” w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2013), wzięła w koncertach finałowych Programu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie w programie znalazły się  II Symfonia „Zmartwychwstanie” Gustawa Mahlera (2017) i Carmina Burana C.Orffa (2018)

Realizując utwory wokalno-instrumentalne współpracowała z dyrygentami: Bobem Chilcottem, Andrzejem Boreyko, Paulem Mc Creeshem, Giancarlo Guerrero, Pal Molnarem, Michałem Klauzą, Agnieszką Kreiner, Tomaszem Radziwonowiczem, Lucjanem Jaworskim, Wojciechem Rodkiem, Tadeuszem Wicherkiem, Tomaszem Momotem, Piotrem Wijatkowskim, Sławkiem A. Wróblewskim. 

W koncertach z udziałem chóru wystąpili soliści – Aleksandra Kurzak, Dorota Radomska, Elżbieta Pańko, Ryszard Minkiewicz, Janusz Borowicz, Urszula Kryger, Anna Mikołajczak-Niewiedział, Jarosław Bręk, Renata Drozd, Anna Radziejewska, Rafał Bartmiński, Aleksander Kunach, Nora Gubisch, Olga Pasiecznik, Joanna Freszel, Piotr Łykowski, Jerzy Butryn, Mieczysław Szcześniak, Beata Kozidrak, Zespół VOX, Zbigniew Wodecki, Piotr Cugowski, Katarzyna Skrzynecka, Marek Bałata,  Marta Bizoń, Dorota Całek, Dariusz Kordek, Piotr Selim, Kaja Mianowana, Zbigniew Małkowicz oraz aktorzy – Paweł Deląg, Kazimierz Mazur, Jacek Król, Witold Dąbrowski, Jan Wojciech Krzyszczak.

     Prof. dr hab. Małgorzata Nowak prowadzi działalność naukową, uczestnicząc w konferencjach i publikując wyniki swoich badań.

 Sprawowała funkcję promotora w 2 przewodach doktorskich (w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie - 2018 i w Akademii Sztuki w Szczecinie - 2020, była recenzentem w przewodzie habilitacyjnym i 3 przewodach doktorskich, kolejno w ośrodkach: UMFC w Warszawie (2011), w Akademii Sztuki w Szczecinie (2019) oraz w UKW w Bydgoszczy.

  Od 2006 roku jest w regionie lubelskim kuratorem prowadzonego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu Programu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska, gdzie sprawuje rokrocznie opiekę merytoryczną nad 30 zespołami szkolnymi.

Za swoją działalność otrzymała nagrody:

2000 – Medal Komisji Edukacji Narodowej

1998, 2005, 2016, 2022  – Nagroda II stopnia przyznana przez Rektora UMCS

2007, 2012 – Nagroda Lubelskiego Kuratora Oświaty w dowód uznania umiejętności pedagogicznych oraz za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia w pracy nauczycielskiej

2014 – Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej   

2014 – Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej

2016 – Złoty Krzyż Zasługi

2018 – Brązowy Medal Gloria Artis

2019 – Nagroda Angelus Animacji Życia Kulturalnego