Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Roksana Oniszko (ur. 14 stycznia 1991 r. w Przemyślu) – absolwentka studiów licencjackich na kierunku filologia ukraińska (specjalność: język ukraiński w biznesie) oraz studiów magisterskich na kierunku stosunki międzynarodowe (specjalność: projekty międzynarodowe) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła również Studia Podyplomowe Kryminalistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie nauki na filologii ukraińskiej pełniła funkcję Sekretarza Koła Naukowego Studentów Filologii Ukraińskiej.
W latach 2015-2022 pracowała w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Lublin, gdzie najpierw zajmowała się m.in. wykonywaniem zadań wynikających z realizacji projektów kulturalnych, aktualizowaniem bazy danych, przygotowywaniem informacji o wydarzeniach kulturalnych, nadzorem nad wypełnianiem warunków umów promocyjnych, następnie od 2016 r. prowadziła sprawy związane ze sprawowaniem nadzoru nad realizacją zadań wykonywanych przez instytucje kultury prowadzone przez Miasto Lublin, od 2018 r. przygotowywała i realizowała nieinwestycyjne międzynarodowe projekty kulturalne, pozyskiwała na ich realizację środki europejskie i inne środki bezzwrotne oraz zajmowała się międzynarodową współpracą kulturalną. Od 2022 r. zatrudniona w Biurze – Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie zajmuje się programowaniem współpracy międzynarodowej i kontaktów zewnętrznych.
W latach 2022-2023 pełniła funkcję koordynatora ds. społeczności romskiej, pomocy rzeczowej oraz zbiórek w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie, który był wspólną inicjatywą władz miasta oraz lubelskich organizacji pozarządowych, powołaną pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę. W 2022 r. została odznaczona Medalem Prezydenta Miasta - Lublin Bohaterom dla uhonorowania wielkich czynów oraz zasług w służbie ofiarom kryzysu humanitarnego z wyrazami szczególnego uznania za strategiczne wsparcie Miasta Lublin w niesieniu pomocy Narodowi Ukraińskiemu oraz wkład w propagowanie szlachetnych wartości.
Występowała w wielu chórach oraz zespołach muzycznych. Uwielbia śpiewać w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim. Oprócz wokalistyki pasjonuje się dziennikarstwem śledczym. Kocha zwierzęta.