Jak stworzyć wartościowe CV ?

Jednym z najbardziej czasochłonnych etapów poszukiwania nowej pracy jest przygotowanie CV w taki sposób, aby było ono jednocześnie atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy oraz czytelne - czyli jak najlepiej opisywało twoje cechy charakteru, posiadane doświadczenie, edukację oraz wiedzę.

Oto kilka porad pomocnych przy tworzeniu własnego CV:

1) Czy CV powinno się zmieścić na jednej stronie?

To mit, że pracodawcy wolą jedną stronę od dwóch. Pod warunkiem, że Twoje CV ma przejrzystą, czytelną formę, może składać się z dwóch stron. Objętość CV powinna jednak iść w parze z doświadczeniem: jeśli pracujesz w danym zawodzie krócej niż 10 lat, lepiej nie przekraczać jednej strony. W przeciwnym razie nie ma potrzeby się ograniczać.

2) Jak wygląda profesjonalne CV?

To, jak wygląda dobre CV, od dawna pozostaje niezmienne. Powinny się w nim znaleźć:

  • dane kontaktowe
  • krótka notka o sobie
  • wypunktowane najważniejsze doświadczenie zawodowe
  • informacje o umiejętnościach, wykształceniu i odbytych szkoleniach
  • informacje o wszelkich dodatkowych certyfikatach lub kwalifikacjach.

Jeśli zostało jeszcze trochę miejsca, możesz też podać swoje hobby lub referencje.

3) Co umieścić w CV, jeśli nie mam doświadczenia zawodowego?

W takiej sytuacji najlepiej skupić się na zdolnościach oraz wykształceniu. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, możesz zaprezentować się jako osoba otwarta na nowe wyzwania i gotowa do nauki. Dobrym pomysłem jest też opisanie projektów zrealizowanych samodzielnie lub udziału w różnych inicjatywach, takich jak np. wolontariat czy praktyki.

4) Jakie podać zainteresowania?

Jeśli wymienisz w CV zainteresowania, które zaprezentują Cię jako osobę lubiącą współpracować z innymi, pracowitą oraz pomysłową, może to zwiększyć Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Nie wymieniaj jednak zainteresowań niezgodnych z prawdą. Pamiętaj, że zespół rekrutacyjny może Cię o nie zapytać.

5) Jaki układ powinno mieć CV?

CV, które uznaje się za najskuteczniejsze, są napisane profesjonalną czcionką, podzielone na sekcje z wyraźnymi nagłówkami, mają pojedyncze odstępy między wierszami i marginesy o szerokości ok. 1,25 cm. Opis dotychczasowego zatrudnienia powinien zaczynać się od najnowszego i najistotniejszego doświadczenia. U góry pierwszej strony umieść notkę o sobie oraz dane kontaktowe.

6) Jak stworzyć i uatrakcyjnić swoje CV?

Przy tworzeniu własnego CV można skorzystać z wielu bezpłatnych programów graficznych oferujących różnorodne szablony, które w kilka minut dostosujesz do swoich potrzeb. Wystarczy parę kliknięć, aby zmienić kolory, czcionkę lub układ, dodać elementy graficzne i dopasować CV do ogłoszenia, na które odpowiadasz. Do takich programów zaliczyć można np. bezpłatny krator CV dostępny na platformie Canva.

Więcej informacji o tworzeniu własnego CV znajdziesz na stronie: https://www.canva.com/pl_pl/tworzyc/cv/ 

(skrótowe opracowanie na podstawie portalu Canva.com)

    Kariera

    Data dodania
    24 stycznia 2024