Jak najlepiej zaprezentować siebie i swoją wiedzę na spotkaniu z rekruterem?

Mówienie o sobie, chwalenie się swoją wiedzą, doświadczeniem czy sukcesami często stanowi problem dla wielu osób. Prezentowanie swojej wiedzy i doświadczenie podczas rozmów kwalifikacyjnych to nie lada wyzwanie, które wymaga subtelności i umiejętności dostosowania się do sytuacji.

Czy chwalenie się wiedzą/umiejętnościami to przejaw egoizmu lub próżności? - Taka obawa często towarzyszy nam w różnych momentach życia, także wtedy, kiedy szukamy pracy.

Istnieje wiele sytuacji, w których podzielenie się swoją wiedzą może być bardzo pomocne dla innych ludzi, a także pozytywnie przez nich odbierane:

  1. Poszukiwanie pracy jako manager/osoba zarządzającaOtwarte mówienie o swoich wysokich kompetencjach jest bardzo pomocne w przypadku szukania pracy na stanowiskach menadżerskich, wiążących się z zarzadzaniem zespołem. Osoba zatrudniona na takim stanowisku powinna posiadać określoną wiedze i dzielić się nią ze współpracownikami.

  2. Nowe rozwiązania w firmie możemy zaoferować danej firmie wprowadzenie pozytywnych zmian, automatyzacji czy świeżego i innowacyjnego spojrzenia na dane usługi, produkty czy procesy w firmie.

  3. Kontakt z klientem - dzielenie się swoją wiedzą może pomóc w tworzeniu relacji międzyludzkich. Kiedy pokazujemy innym ludziom, że mamy wiedzę na dany temat, to wysyłamy jasny sygnał, że jesteśmy ekspertami w tym temacie. Taka postawa może prowadzić do budowania szacunku i uznania ze strony innych ludzi. To ogromna korzyść, jeśli do Twoich obowiązków należy praca z klientem, rozmowa z kontrahentami.

Nalezy pamiętać, iż chwalenie się swoją wiedzą to nie egoizm, to szacunek dla siebie, swojego doświadczenia, swojej pracy i czasu, jaki na nią poświęciłaś/łeś. Oczywiście chwalić się wiedzą należy z umiarem i w odpowiednim kontekście.

Prezentacja siebie jako profesjonalisty/ki w czasie rekrutacji wymaga odpowiedniego podkreślenia Twoich kompetencji. Zadbaj o to, by dać wyraźny sygnał, że posiadasz cechy, które są atrakcyjne dla danej firmy, poprzez:

  • klarowne i spójne wypowiedzi
  • mówienie i słuchanie rozmówcy
  • unikania zbędnych wypełniaczy typu ,,eee'' czy ,,mmm''
  • entuzjazm
  • kontrolowanie tempa wypowiedzi
  • podkreślanie sukcesów i nauki płynącej z porażek.

Jak skutecznie zaprezentować swoją wiedzę?

  • Skoncentruj się na swoich umiejętnościach zawodowych i cechach osobowości, które mogą stanowić korzyść dla pracodawcy.
  • Przeczytaj dobrze ogłoszenie o pracę - zrozumienie, kogo szuka firma, pomoże Ci dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. 
  • Zdobądź informacje na temat przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz. Pomyśl, jak możesz nawiązać do tych danych z punktu widzenia swojej wiedzy.
  •  Przedstaw swoje sukcesy jako wynik Twojego działania, strategii, planowania i zaangażowania, a nie jako dowód na to, że zrobiłaś coś więcej niż inni.
  • Podczas opowiadania o doświadczeniu zawodowym, zwróć uwagę na pracę zespołową. Wskazuj, jak i z kim pracowałaś. Nie musisz podawać nazwisk, chodzi tutaj o konkretne stanowiska.

Więcej informacji o sposobach prezentowania własnej wiedzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz na stronie: Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą (praca.pl)

(skrótowe opracowanie na podstawie portalu praca.pl)

    Kariera

    Data dodania
    18 marca 2024