Aktualności

Zmarł śp. prof. dr hab. Jerzy Nalepka

Rektor i Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

z głębokim żalem zawiadamiają, że w dniu 25 sierpnia 2019 r. zmarł

śp. prof. dr hab. Jerzy Nalepka

nestor polskiej gitarystyki

Jerzy Nalepka urodził się 23 października 1950 roku w Kędzierzynie. W 1971 roku ukończył z wyróżnieniem klasę gitary Kazimierza Sosińskiego w PSM II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, a następnie w latach 1971-1975 studiował w pierwszej w Polsce klasie gitary klasycznej w PWSM w Łodzi. Od 1975 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w PWSM, późniejszej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Uczestnik jury wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich, recenzent szeregu przewodów kwalifikacyjnych I i II stopnia, konsultant i hospitant CEA, organizator Sesji Naukowo-Artystycznych Gitarystyki Polskiej.

Koncertował solo, a także z Triem Łódź m.in. w Holandii, Luksemburgu, Szwecji, Austrii czy Niemczech. Otrzymał Srebrny, a następnie Złoty Krzyż Zasługi. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywca m.in. I Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Gitary w 1973 roku; I Nagrody w Konkursie im. M. M. Ponca, zorganizowanym przez Ambasadę Meksyku w Łodzi; II Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wykonawczym Gitary Klasycznej w Belgradzie w 1974 roku. Otrzymał także szereg nagród ministerialnych, w tym dla młodych twórców kultury im. S. Wyspiańskiego, a także nagrody rektorskie.

Od roku 1996 profesor zwyczajny, ostatnio pełnił funkcję Kierownika Międzyuczelnianej Katedry Gitary Klasycznej Akademii Muzycznej w Łodzi.

W latach 1990-2017 Profesor Jerzy Nalepka związany był z Zakładem Pedagogiki Instrumentalnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się na Cmentarzu Ewangelickim w Kole w dniu 29 sierpnia 2019 r. o godzinie 15.00.

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    27 sierpnia 2019