Canadians and the Environment

Canadians and the Environment: Historical, Cultural, and Literary Perspectives

W lutym 2014 roku odbyła się w Instytucie Anglistyki konferencja na temat: „Canadians and the Environment: Historical, Cultural, Literary Perspectives” („Kanadyjczycy i środowisko naturalne: perspektywy historyczne, kulturowe, literackie”) zorganizowana przez Pracownię Badań Kanadyjskich wspólnie z Zakładem Literatury i Kultury Amerykańskiej. Wydarzenie to, poświęcone  kanadyjskiemu doświadczeniu spotkania z przyrodą i  krajobrazem kontynentu, procesom ich historycznego zagospodarowywania i stopniowej kulturowej absorbcji,  adresowane było   do szybko rosnącej w Polsce grupy doktorantów kanadianistów oraz młodszych pracowników naukowych; uczestniczyli w nim także goście z Kanady, USA i Niemiec.

Spotkanie miało  charakter konferencyjno-seminaryjny.  Jego centralnym wydarzeniem był wykład profesor Kylie Crane z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Mainzu, zatytułowany  „Material Matters and Land Ethics: Contemporary Canadian Natures in Context”.  Dotyczył on  torującej sobie coraz szerzej drogę nowej  historyczno-kulturowej interpretacji  zależności pomiędzy światem przyrodniczym a człowiekiem, według której przyroda, a nawet szerzej, materia, są nie podmiotem a przedmiotem historii, aktorem w dziejach i ich współtwórcą, a nie tylko biernym obiektem działań ludzkich. 

Drugim ważnym punktem  konferencji było seminarium przeprowadzone przez profesor Crane, pomyślane jako okazja do ukierunkowanej dyskusji na zapowiedziane wcześniej tematy i w oparciu o konkretny materiał tekstowy. Seminarium zostało  oparte na studium Margaret Atwood Survival, jednym z kluczowych  kanadyjskich tekstów krytycznych, i miało charakter komparatystycznych rozważań na temat narodowych mitów tożsamościowych oraz miejsca, jakie zajmuje w nich  środowisko naturalne.

Referaty prezentowane przez uczestników konferencji wykazały  wyraźnie rosnące wśród młodszych pracowników naukowych zainteresowanie wątkami ekologicznymi w literaturze i kulturze, a także ekokrytyką jako metodą badawczą. Ponieważ kultura kanadyjska  oferuje w tym zakresie wiele obszarów do zbadania, a i ponieważ żaden z działających w Polsce uniwersyteckich centrów badań kanadyjskich nie specjalizuje się w tej akurat tematyce, widać wyraźnie że UMCSowska Pracownia Badań Kanadyjskich ma szansę spełnić w przyszłości rolę ośrodka identyfikowanego z tą dziedziną badawczą i  skupić wokół siebie młodych kanadianistów nie tylko z Lublina.

 

Linki:

Więcej zdjęć

American Studies

    Wydarzenia

    Data dodania
    13 kwietnia 2014