Aktualności

Słowo Rektora UMCS do studentów

Drodzy Studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

rozpoczyna się rok akademicki 2021/2022. Serdecznie witam wszystkich studentów, w tym w sposób szczególny tych, którzy rozpoczynają kształcenie w naszej Alma Mater.

1 października to tradycyjnie czas immatrykulacji. Jest to ważny i symboliczny akt przyjęcia w poczet uczelni. Cieszę się, że zdecydowaliście się dołączyć do społeczności studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. U progu nowego roku akademickiego nie sposób pominąć wpływu, jaki pandemia COVID-19 wywarła na funkcjonowanie nie tylko naszego Uniwersytetu, ale wszystkich uczelni wyższych w kraju i poza jego granicami. Ze względów bezpieczeństwa, z dnia na dzień musiały zostać zmienione m.in. zasady prowadzenia zajęć dydaktycznych, które wypracowywaliśmy przez długie lata, a do których studenci i pracownicy uczelni byli przywiązani. Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu dotknęła wszystkie grupy społeczne – uniemożliwiła bezpośredni kontakt, ograniczyła korzystanie z infrastruktury uczelni czy uczestnictwo w wymianach studenckich i wydarzeniach kulturalnych.

Zgodnie z decyzją władz rektorskich rok akademicki 2021/2022 ma w pewnym stopniu przypominać kształcenie sprzed pandemii i uwzględniać stacjonarną formę nauczania. W kontekście tego szczególnie istotna jest troska o bezpieczeństwo swoje i innych, którą powinien zachowywać każdy z nas. Jako wspólnota uniwersytecka wierzymy w naukę. Wiemy już, że szczepionka jest najlepszą obroną przeciwko kolejnej fali epidemii. Z tego też powodu UMCS włączył się do akcji propagującej szczepienia. 27 września br. środowisko akademickie Lublina, wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi, solidarnie i w dbałości o wzajemne bezpieczeństwo, podpisało porozumienie o współpracy. W ramach wspólnej inicjatywy „Przystanek szczepionka”, w dniach 30 września oraz 1 i 4 października br. w  Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie odbywają się szczepienia skierowane przede wszystkim do studentów i pracowników lubelskich uczelni wyższych oraz ich rodzin.

Gorąco zachęcam Was, drodzy studenci, do skorzystania z tej akcji. Zależy nam wszystkim na powrocie do normalności. Ta normalność w wydaniu akademickim to powrót studentów w mury uczelni. Jako władze rektorskie robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby to się udało, ale liczymy również na znaczący odzew ze strony studentów, tym bardziej, że województwo lubelskie znajduje się w niechlubnym gronie jednostek administracyjnych o najniższym poziomie wyszczepienia mieszkańców.

Dlatego, drodzy studenci, powrót do tradycyjnej formy funkcjonowania akademickiego miasta, uczelni oraz instytucji leży w naszych rękach. Tym bardziej zachęcam do szczepień przeciwko koronawirusowi. Wykażmy się solidarnością – zaszczepienie się to nie tylko ochrona przed poważnym przebiegiem choroby w przypadku zachorowania nas samych, ale także większy poziom bezpieczeństwa naszych rodziców, dziadków czy przyjaciół. Ufam, że podjęte przez Uniwersytet środki zaradcze w powiązaniu z Waszą osobistą odpowiedzialnością za siebie oraz drugiego człowieka przyniosą pożądany skutek. Dbajmy o siebie wzajemnie i pozostańmy zdrowi!

Na zakończenie życzę wszystkim, aby rok akademicki 2021/2022 przyniósł przełom w tym zakresie i pozwolił na funkcjonowanie uczelni znane nam sprzed pandemii. Głęboko wierzę, że ten niezwykle piękny w życiu człowieka okres, jakim są studia, będzie dla Was, drodzy studenci, czasem nauki oraz realizacji własnych pasji oraz zainteresowań.

 

Z pozdrowieniami
Radosław Dobrowolski
Rektor UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    1 października 2021