Aktualności

Kryształowa Cegła dla ECOTECH-COMPLEX

Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH-COMPLEX Człowiek, Środowisko, Produkcja otrzymało tytuł i nagrodę „Kryształowa Cegła” w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”. Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski odebrał statuetkę podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 grudnia br. w Filharmonii Lubelskiej.

fot. Bartosz Proll

Budynek Centrum składa się z czterech modułów badawczych nasadzonych na trzykondygnacyjny cokół. Wnętrze „cokołu” wypełnia podłużny hall, do którego przylegają sale seminaryjne, pokoje cichej pracy, pokoje socjalne oraz aula. Dwukondygnacyjny hall uzupełniają zielone patia otwarte na ogród, który zamyka teren od południa. Pod budynkiem znajduje się parking podziemny. Budynek posiada centralny system zarządzania, sterowania i kontroli poszczególnych instalacji (BMS – Building Management System), w tym instalację kontroli dostępu oraz zaawansowaną instalację audio-wideo i nadzoru CCTV, instalację oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz centralny system przeciwpożarowy. W ECOTECH-COMPLEX znajdują się też tzw. „clean roomy”, czyli pomieszczenia, które są izolowane od otoczenia i pozwalają na kontrolowanie czystości oraz temperatury i wilgotności powietrza. W budynku zastosowano również energooszczędne systemy oświetlenia zewnętrznego, gruntowy wymiennik ciepła umieszczony pod posadzką garażu i kolektory słoneczne na dachach.

Ponadto, Ecotech-Complex dysponuje nowoczesnym sprzętem badawczym oraz powierzchnią laboratoryjną. Można w nim prowadzić prace badawcze z zakresu medycyny, mikrobiologii, biotechnologii i technologii informatycznych na najwyższym poziomie. Na wyposażeniu Centrum Ecotech-Complex znajduje się między innymi unikalny na skalę światową wysokopolowy skaner rezonansu magnetycznego.

Centrum badawcze ECOTECH-COMPLEX to wspólna inicjatywa pięciu jednostek prowadzących działalność naukowo-badawczą na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

    Aktualności

    Data dodania
    12 grudnia 2016