Obszary badań naukowych

Badania naukowe prowadzone w Katedrze dotyczą zarówno aktualnych problemów zarządzania ryzykiem i ubezpieczeń, jak i rynku finansowego. Można je sprowadzić do sześciu nurtów. Przedmiotem badań w obszarze nurtu pierwszego, czyli ubezpieczeń rynkowych, jest m.in.: wycena przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, rozwój rynku ubezpieczeniowego, dystrybucja ubezpieczeń, powiązania między rozwojem ubezpieczeń a procesami wzrostowymi w sferze realnej gospodarki, rozwój regulacji finansowych, działalność ubezpieczycieli w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Drugi nurt obejmuje badania nad systemem emerytalnym i oszczędnościowymi programami emerytalnymi, w tym nad finansowym przygotowaniem samozatrudnionych do okresu emerytalnego.

Trzeci nurt badawczy koncentruje się na zagadnieniach dotyczących funkcjonowania szeroko rozumianego rynku finansowego, jego instytucji i instrumentów. Szczegółowe badania dotyczą wpływu informacji i zdarzeń rynkowych na notowania instrumentów finansowych oraz współzależności notowań na rynkach giełdowych oraz alternatywnych systemach obrotu.

Czwarty nurt badań naukowych dotyczy zagadnień związanych z bankowością centralną, konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi instrumentami polityki pieniężnej, transmisją impulsów monetarnych do sfery realnej gospodarki, a zwłaszcza wpływu polityki pieniężnej na inwestycje przedsiębiorstw.

Nurt piąty – to eksploracja obszaru związanego z mikroprzedsiębiorstwami oraz aspektami finansowymi ich funkcjonowania, a w szczególności źródłami finansowania, a także wpływem świadomości finansowej właścicieli na funkcjonowanie tych przedsiębiorstw.

Kolejny nurt badawczy, jak również aktywność dydaktyczna, obejmuje problematykę inwestycji alternatywnych. Ponadto działania Pracowników Katedry są związane z organizowaną przez Katedrę Ubezpieczeń i Inwestycji cykliczną konferencją „Inwestycje Alternatywne”.