UMCS na Festiwalu Stolicy Języka Polskiego w Szczebrzeszynie 2022 - dzień VII

 • Miejsce
  Miasteczko festiwalowe: Zespół Szkół Nr 2 im. dr Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie, ul. Zamojska 70

Program Stoiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na Festiwalu Stolicy Języka Polskiego w Szczebrzeszynie 2022 w sobotę, 13 sierpnia 2022 r.

Godz. 9:00-15:00

 • Wystawa obrazów studentów z Wydziału Artystycznego UMCS - wystawa prac malarskich studentów powstałych podczas pleneru w Józefowie w lipcu 2021 roku pod kierunkiem dr hab. Barbary Niścior i dr. Karola Pomykały. Autorzy prac: Tetyana Falalieieva, Bartłomiej Kalisz, Róża Kowalczyk, Anastasiya Verigo, Irina Vyborova, Michał Żyszkiewicz.

Godz. 13:30-15:00

 • dr Ilona Dąbrowska z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS – spotkanie autorskie promujące wywiad „Pacjent zero” – wywiad rzeka z żoną pacjenta zero na Lubelszczyźnie z wirusem SARS-CoV-2. Podczas spotkania dr Ilona Dąbrowska opowie o przygotowaniach do wywiadu z Justyną Polaczek, żoną pierwszego pacjenta na Lubelszczyźnie z koronawirusem. Podzieli się również swoimi refleksjami na temat doświadczeń bohaterki książki, wywołanych przez pandemię. „Pacjent zero” stanowi osobistą opowieść na temat lęków, wyzwań związanych z leczeniem i zmaganiem się ze stygmatyzacją osoby chorej. Dr Ilona Dąbrowska specjalizuje się w naukach o mediach i fact-checkingu. Badaczka pełni również funkcję ekspertki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przewodniczącej Zarządu Lubelskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz prezeski Fundacji Międzynarodowego Instytutu Edukacji Medialnej. Jest laureatką nagród w dziedzinach artystycznych: film i sztuki wizualne.

PASMO JĘZYKOWE:

 • godz. 10:00-11:00: Bodyshaming i kryzys psychiczny w języku polskiej przestrzeni publicznej - spotkanie z Barbarą Sobczak (Scena główna);
 • godz. 11:15-12:15: Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat – o akcji Rady Języka Polskiego z lat 2021–2022 - Ewa Kołodziejek, Barbara Sobczak w rozmowie z Rafałem Zimnym i Pawłem Nowakiem (Scena główna).

Pełny program wydarzenia znajduje się na STRONIE FESTIWALU.

  Data dodania
  29 lipca 2022