UMCS na Festiwalu Stolicy Języka Polskiego w Szczebrzeszynie 2022 - dzień V

  • Miejsce
    Miasteczko festiwalowe: Zespół Szkół Nr 2 im. dr Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie, ul. Zamojska 70

Program stoiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na Festiwalu Stolicy Języka Polskiego w Szczebrzeszynie 2022 w czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Godz. 9:00-15:00

  • Magdalena Gach – Warsztaty z języka migowego - Zajęcia z języka migowego to okazja do lepszego poznania Kultury Głuchych, jak również polskiego języka migowego. Podczas warsztatów zainteresowani będą mogli zaznajomić się z alfabetem języka osób niesłyszących, m.in. daktylogramami (znakami migowymi), poznać podstawowe zwroty grzecznościowe. Poza językowymi aspektami, warsztaty mają na celu promocję wiedzy o tradycji, kulturze i języku osób głuchych. W trakcie zajęć prowadząca zainicjuje pokazową rozmowę z osobą głuchoniemą, reprezentantką Kultury Głuchych, obejmującą takie elementy, jak pierwszy kontakt i zwroty grzecznościowe. Warsztaty poprowadzi Magdalena Gach, od ponad 20 lat biegła tłumaczka języka migowego, wiceprezeska Stowarzyszenia Migiem przez Świat, promotorka dostępności kultury dla osób Głuchych, pedagożka i surdopedagożka, laureatka Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury.
  • Wystawa obrazów studentów z Wydziału Artystycznego UMCS - wystawa prac malarskich studentów powstałych podczas pleneru w Józefowie w lipcu 2021 roku pod kierunkiem dr hab. Barbary Niścior i dr. Karola Pomykały. Autorzy prac: Tetyana Falalieieva, Bartłomiej Kalisz, Róża Kowalczyk, Anastasiya Verigo, Irina Vyborova, Michał Żyszkiewicz.

Godz. 12:00-13:30

  • Prof. Dobrosław Bagiński - promocja książki „Obraz. Zagadka wzrokowa” – spotkanie z autorem książki będzie miało szczególny wymiar z uwagi na badania nad wizualnością przedstawione w tekście, będącym kompendium wiedzy o postrzeganiu i rozumieniu obrazów. Czy człowiek myśli wyłącznie obrazami? Jak ludzka percepcja jest w stanie wytworzyć własny kod do porozumiewania? Co dzieje się z ludzkim umysłem w momencie wytwarzania obrazów otaczającego go świata? Na te pytania podczas spotkania autorskiego odpowie prof. Dobrosław Bagiński, uznany ekspert w obszarze wizualności, profesor kilku uczelni lubelskich, który poświęcił 40 lat pracy nad wizualnością. Uprawia rzeźbę, malarstwo i teorię sztuki. 

PASMO JĘZYKOWE:

  • godz. 10:00-11:00: Czy język polski lubi dzieci i osoby starsze? Spotkanie z Ewą Kołodziejek (Scena główna);
  • godz. 11:15-12:15: Co język młodzieżowy mówi o współczesności i co na to język najstarszych pokoleń? Ewa Kołodziejek i Marek Łaziński w rozmowie z Sylwią Niemczyk (Scena główna).

Pełny program wydarzenia znajduje się na STRONIE FESTIWALU.

    Data dodania
    29 lipca 2022