Seminarium „Kobiety w nauce. Od efektu Matyldy do niekwestionowanych sukcesów”

  • Grupa docelowa
    Studenci, Doktoranci, Pracownicy
  • Organizator
    INoPiA UMCS, INoKSiM UMCS, PTKS, PTNP Oddział w Lublinie, Kongres Kobiet
  • Miejsce
    WPiD, ul. Głęboka 45 (sala A.4.04)

Jeszcze na przełomie XIX i XX w. określenie „kobieta uczona” miało pejoratywne znaczenie. W wielkim słowniku języka francuskiego z 1860 r. pojęcie „studentka” zostało zdefiniowane jako „towarzyszka studenta”. Z kolei w 1900 r. niemiecki neurolog Paul Julius Möbius opublikował pracę „O umysłowym i moralnym niedorozwoju kobiety”, która dla wielu okazała się „prawdą objawioną”. Wbrew barierom, które stawiało przed kobietami życie i społeczeństwo robiły one „swoje”, pracując dla nauki, dla postępu, dla ludzkości.

Jeśli chcecie posłuchać o barierach strukturalnych i społecznych uniemożliwiających kobietom i dziewczętom funkcjonowanie w sferze nauki, serdecznie zapraszamy na seminarium „Kobiety w nauce. Od efektu Matyldy do niekwestionowanych sukcesów”.

Wydarzenie organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Termin: 9 lutego 2023 r. (czwartek), godz. 15:00

Miejsce: Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45), sala A.4.04

W trakcie konferencji poruszone zostaną tematy dotyczące równości kobiet w dostępie do studiów wyższych w XIX i XX w., wizerunku Marii Skłodowskiej-Curie w międzywojennej prasie dla Polek czy Uniwersytet Latający jako przykład emancypacji społecznej kobiet.

Program wydarzenia jest dostępny pod LINKIEM.

 

    Data dodania
    2 lutego 2023