Aktualności

Brukselska premiera filmu „Dziennikarz”

Tym razem dokument opowiadający o Leopoldzie Ungerze obejrzała brukselska publiczność. To właśnie do Belgii, w atmosferze nagonki antysemickiej, wraz z rodziną w 1969 r. wyjechał słynny „Brukselczyk”.

Pokaz odbył się 9 grudnia 2019 roku w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Spotkanie zostało zorganizowane przez Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli i Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli, działające w ramach inicjatywy Dom Polski Wschodniej.

Po projekcji odbyło się spotkanie autorskie z twórcami  filmu: Mateuszem Kasiakiem, reżyserem i scenarzystą (doktorantem Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS w zakresie nauk o mediach) oraz Tomaszem Biaduniem, autorem zdjęć i producentem filmu. W spotkaniu uczestniczyła też Dominika Biaduń, odpowiedzialna za montaż filmu. Rozmowę moderowała dr Justyna Kramarczyk z Biura Promocji Nauki PolSCA PAN.

W pokazie i spotkaniu udział wzięli przyjaciele i wnuczki Leopolda Ungera, przedstawiciele mediów, świata kultury i nauki.

Fot. Biuro PolSCA PAN w Brukseli

Przypomnijmy, że lubelska premiera filmu odbyła się 23 stycznia 2019 roku w Centrum Kultury w Lublinie.

„Dziennikarz”

scenariusz i reżyseria: Mateusz Kasiak
zdjęcia: Tomasz Biaduń, Artur Godziszewski
montaż i postprodukcja: Tomasz Biaduń, Dominika Biaduń, Mateusz Kasiak
współpraca merytoryczna: prof. Iwona Hofman, Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, afiliowana przy Zakładzie Dziennikarstwa Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie
tłumaczenie: Roksana Słaby, Michalina Zawitkowska, Natalia Król, Monika Aramyan
grafiki i napisy: Dominika Biaduń
produkcja: Tomasz Biaduń, Mateusz Kasiak

Patroni medialni i partnerzy: Miasto Lublin, „Gazeta Wyborcza”, „Le Soir”, Centrum Kultury w Lublinie, Wydział Politologii UMCS, fundacja „Pobliża”

Dokumentalny | Lublin, Belgia | 2018

    Aktualności

    Autor
    Mateusz Kasiak
    Data dodania
    23 grudnia 2019