Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
konsultacje:
Wykształcenie:
Z wykształcenia operator filmowy i telewizyjny, fotografik oraz filmoznawca. Absolwent Wydziału Operatorskiego Realizacji Telewizyjnej i Fotografii PWSFTiTv w Łodzi (dyplom z dziedziny sztuki operatorskiej i fotografii 2000 r.).
Doktor habilitowany w dyscyplinie Nauki o sztuce. Habilitację uzyskał w 2020 roku w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: monografia Romantyzm i kino. Idee i wyobrażenia romantyczne w filmach polskich reżyserów z lat 1947-1990 (wyd. UMCS, Lublin 2019 - nagrodzona Nagrodą Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk dla najlepszej polskiej książki filmoznawczej wydanej w 2019 roku; w lipcu 2020 roku nominowana do Nagrody PTBFM w podobnej kategorii).
Doktorat w dyscyplinie Nauki o sztuce pt. Doświadczenie czasu w filmach Wojciecha J. Hasa - promotor prof. T. Lubelski - obroniony w 2009 r. z wyróżnieniem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie.
doświadczenie zawodowe:
W latach 1998-2006 współpracował w ośrodkami telewizyjnym TVN, TVP (Warszawa, Kraków, Lublin) – jako operator kamery i autor zdjęć przy realizacji różnego rodzaju form filmowych i telewizyjnych.
Od roku 2002 zatrudniony na stanowisku asystenta, a od roku 2009 na stanowisku adiunkta w Zakładzie Wiedzy Wizualnej ISP WA UMCS. Od 2025 roku na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Sztuki Mediów Cyfrowych ISP WA UMCS. Wykłada fotografię i historię filmu.
Od jesieni 2021 roku prowadzi zajęcia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UMCS.
W semestrze letnim 2020-2021 prowadził wykłady na kierunku Filmoznawstwo 3 studiów podyplomowych w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.
Jest jednym z wykładowców Akademii Polskiego Filmu zorganizowanej przez PISF i FINA.
Należy do Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (PTBFM) (Polish Society for Film and Media Studies). W latach 2019-2023 był w Radzie Programowej tego stowarzyszenia. W 2022 roku był sekretarzem Jury konkursu na najlepszą książkę filmoznawczą i medioznawczą wydaną w 2021 r.
W latach 2017-2018 był koordynatorem projektu badawczego pt. "Badania nad dorobkiem twórczym Mieczysława Jahody", realizowanego ze środków Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.
Od 2024 roku członek Rady Bibliotecznej UMCS.
Od 2024 roku znajduje się w radzie naukowej czasopisma "Images. The international Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication"
zainteresowania i osiągnięcia:
Zajmuje się historią filmu polskiego, związkami literatury i filmu oraz fotografią. Jest autorem publikacji na temat filmu, literatury i fotografii.
W listopadzie 2020 roku otrzymał Nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaną przez Komitet Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk.
W listopadzie 2011 nominowany - za książkę Dramat czasu i wyobraźni. Filmy Wojciecha J. Hasa - do nagrody im. B. Michałka przyznawanej przez miesięcznik KINO za najlepszą książkę o tematyce filmowej w roku 2010.
2016 rok - nagroda JM Rektora UMCS za osiągnięcia naukowe
2021 rok - nagroda JM Rektora UMCS za osiągnięcia dydaktyczne
2024 rok - nagroda JM Rektora UMCS za wyróżniająca pracę naukową
W 2022 otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Lublin.
Najnowsze wystawy indywidualne:
- Paryż - miasto zwierciadeł. Fotografie, Galeria Gardzienice należąca do Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, Lublin, wrzesień-październik 2024
- Wizerunki natury, Fotografie Marcina Marona i pastele Marii Koldryn, Galeria im. Andriollego, NOK Nałęczów, styczeń 2024
- Ulica jednokierunkowa. Fotografie, Galeria Wystaw Czasowych +1, Centrum Spotkania Kultur, Lublin październik-listopad 2022
- Podróż. Fotografie. BWA Galeria Zamojska, Zamość, grudzień 2018.
Udział w wystawach zbiorowych:
- 8. Międzynarodowe Forum Artystyczne na papierze bez granic...artyści Trójmorza - habitat 2024, Galeria Zamek, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek, Przemyśl, maj 2024; BWA Rzeszów czerwiec-lipiec 2024
- Artyści sztuk wizualnych UMCS. Wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia kształcenia artystycznego na UMCS, Centrum Spotkania Kultur, Lublin październik 2022
- Hommage a noir, Gallery IANG Name Seoul University Art Center, Seoul, South Korea, marzec 2019
- Lublin meets New York, A.R. Gallery, India Street, Brooklyn, New York, USA, kwiecień 2019
- One Belt One Road, Bejing Silon Interionational Culture&Creative Park Shuangqiao East R., Chaoyang District, Beijing, Chiny, sierpień 2019
- 01 - wystawa prac wykładowców Katedry Sztuki mediów Cyfrowych ISP WA UMCS w Lublinie, Galeria Andriollego, Ośrodek Kultury, Nałęczów, grudzień-styczeń 2019-2020
- Sztuka na sprzedaż. Zamojskie środowisko plastyczne, BWA Galeria Zamojska, Zamość czerwiec 2021.
publikacje książkowe - autorstwo:
monografie naukowe i tomy zbiorowe:
artykuły w czasopismach naukowych:
inne publikacje:
udział w konferencjach i seminariach naukowych:
działalność popularyzatorska: