XXVI SPOTKANIA Z FIZYKĄ - 18.03.2017 r. - Jak powstały paski zebry - oscylacje Biełousowa-Żabotyńskiego

  • Grupa docelowa
    uczniowie szkół, nauczyciele fizyki, kandydaci na studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
  • Organizator
    Instytut Fizyki UMCS
  • Miejsce
    Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego (I piętro, budynek Średniej Fizyki)

Spotkania z fizyką to jedna z form popularyzacji fizyki, mająca na celu przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych, nauczycielom, a także innym zainteresowanym ciekawych zagadnień fizycznych. Wykłady – uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami – prowadzą doświadczeni wykładowcy uniwersyteccy, co sprawia, że spotkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W ramach spotkań prezentowane są aktualne problemy nurtujące fizyków. Spotkania odbywają się od kilkunastu lat, corocznie w każdą sobotę marca w Auli Instytutu Fizyki UMCS.

Wstęp wolny.

W edycji 2017 "Spotkania ..." mają w naszej ocenie bardzo interesujący program, dlatego z tym większą przyjemnością zapraszamy do uczestniczenia w wykładach.


18.03.2017 r., godz. 10.15

dr hab. Andrzej Staszczak

Fale Biełousowa-Żabotyńskiego

Reakcja Biełousowa-Żabotyńskiego (BŻ) jest przykładem niecodziennej reakcji chemicznej, w której występują periodyczne zmiany stężeń reagentów - obserwowane jako oscylacyjne zmiany koloru roztworu. W jednym ze swoich wariantów reakcja BŻ prowadzi do powstawania przestrzennych wzorów geometrycznych, nazywanych falami BŻ. Podobne wzory geometryczne spotykamy w świecie zwierząt, jak i w świecie materii nieożywionej.


Program "Spotkań z fizyką" (2017 r.) 

Streszczenia wykładów 

Zgłoszenia przyjmuje i wszelkich dodatkowych informacji udziela dr Jerzy Kraśkiewicz

tel.: (81) 537-6163
e-mail: kraskiew@poczta.umcs.lublin.pl

    Data dodania
    1 lutego 2017