Grant Funduszu Wyszehradzkiego dla pracowników IJiL UMCS

Z radością informujemy, że polsko-słowacki zespół pod kierunkiem dr hab. Joanny Szadury, prof. UMCS (Katedra Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego UMCS) uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Wyszehradzkiego na realizację projektu Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology (V4 Gen Mini-Grants, nr 12410034). W gronie wykonawców znaleźli się także: ze strony polskiej dr Damian Gocół (Katedra Semantyki, Pragmatyki i Teorii Języka UMCS) i ze strony słowackiej dr Bożena Kotuła (Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie).

Celem projektu jest stworzenie archiwum historii mówionej, które będzie dokumentować 100 lat nauczania języka polskiego na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie.

W ramach przewidywanych w projekcie zajęć seminaryjnych i warsztatowych studenci ze Słowacji (Słowacy i Ukraińcy) i z Polski zyskają praktyczne umiejętności dotyczące metod pozyskiwania, archiwizowania, analizowania i przetwarzania ustnych relacji o przeszłości. Zostaną one wykorzystane do zebrania i opracowania wspomnień związanych z 100. rocznicą nauczania języka polskiego na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Bardzo ważny będzie dobór świadków przeszłości: osób starszych, pracowników i byłych studentów. Relacje pozyskiwać i nagrywać będą przedstawiciele młodego pokolenia (studenci) z Polski i Słowacji, co przyczyni się do współpracy międzypokoleniowej i międzynarodowej.

Realizacja zaplanowanych działań słowackich i polskich studentów będzie możliwa dzięki wieloletnim doświadczeniom lubelskiego środowiska naukowego w dziedzinie badań związanych z historią mówioną.

W programie planowane są dwie tygodniowe wizyty (jedna w Lublinie, jedna w Bratysławie), w trakcie których realizowane będą cele projektu. W projekt zaangażowanych będzie 20 studentów (po 10 osób ze strony polskiej i słowackiej w wieku od 18 do 23 lat) oraz po 2 opiekunów naukowych z każdego ośrodka.

W czasie wizyt w Lublinie wykorzystany i upowszechniony zostanie dorobek naukowo-dydaktyczny jednostek Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS oraz powiązanych z nimi ośrodków naukowych, kulturalnych i medialnych.

Charakter/kategoria projektu: Linguistics and Culture Studies, Transnational Cooperation

Typ programu: Heritage and Remembrance

Działanie: Common histories

Zadanie: Teaching and learning

Adres strony internetowej funduszu: www.visegradfund.org

Kierownik projektu: dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS (UMCS, PL)

Jednostka koordynująca: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Filologiczny (Poland)

Partner: Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta (Slovakia)

Wykonawcy: dr Damian Gocół (UMCS, PL), dr Bożena Kotuła (UK, SK)

Kwota dofinansowania: 10 000 €

    Aktualności

    Data dodania
    5 maja 2024