Aktualności

Zmarł prof. Jerzy Pomianowski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 29 grudnia 2016 r. w wieku 95 lat zmarł prof. Jerzy Pomianowski.

Jerzy Pomianowski urodził się 13 stycznia 1921 r. w Łodzi. W 1938 r. rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Wojnę spędził na terenie ZSRR. Ukończył studia lekarskie. Po wojnie wrócił do Polski. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych był między innymi kierownikiem literackim Teatru Narodowego i zespołu filmowego „Syrena”. W 1968 r.  wyjechał do Włoch, gdzie wykładał literaturę polską. W czasie emigracji rozpoczął współpracę z Jerzym Giedroyciem i paryską „Kulturą”. Na początku lat dziewięćdziesiątych wrócił do kraju. W 1999 r. założył miesięcznik „Nowaja Polsza”.

Był autorem powieści, esejów, szkiców, utworów teatralnych oraz licznych tłumaczeń. Debiutował przed wojną w tygodniku „Próby”. Współpracował między innymi z redakcjami „Szpilek”, „Nowej Kultury” i „Świata”.

21 października 2011 r. prof. Jerzy Pomianowski został odznaczony tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej za osiągnięcia naukowe w dziedzinie publicystyki politycznej, orędownictwo idei partnerstwa wschodnio-europejskiego oraz wieloletnią, owocną współpracę.

Odszedł od Nas wybitny prozaik i eseista oraz wielki człowiek.

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    29 grudnia 2016