Aktualności

Trwają prace nad filmem o Leopoldzie Ungerze

Film dokumentalny o słynnym „Brukselczyku” powstaje od ponad roku. Pomysłodawcą projektu jest doktorant Wydziału Politologii Mateusz Kasiak, który odpowiada za scenariusz i reżyserię. Właśnie został zakończony brukselski etap zdjęć.

Warto podkreślić, że to pierwszy filmowy obraz, ukazujący skomplikowane życie i bogatą twórczość Leopolda Ungera, który współpracował m.in. z najstarszym belgijskim dziennikiem „Le Soir”, czasopismem emigracyjnym „Kultura”, Radiem Wolna Europa, „International Herald Tribune” czy „Gazetą Wyborczą”.

Między 7 a 10 grudnia 2018 r. trwały zagraniczne, brukselskie zdjęcia do filmu. Zostały nakręcone rozmowy z rodziną i przyjaciółmi Leopolda Ungera. Ekipa filmowa gościła w redakcji „Le Soir” czy w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

Wcześniej zdjęcia realizowane były też w Lublinie i w Warszawie.

Film powstaje przy finansowym udziale Miasta Lublina, w ramach Stypendium na realizację projektu z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury Prezydenta Miasta Lublina. Autorzy projektu współpracują też z Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, działającą przy Zakładzie Dziennikarstwa UMCS. Profesor Iwona Hofman, kierownik Pracowni, od początku sprawuje opiekę merytoryczną nad produkcją.

Więcej szczegółów na temat realizacji filmu można znaleźć na profilu „Film o Leopoldzie Ungerze” na Facebooku.

Premiera dokumentu planowana jest na styczeń 2019 roku.

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    13 grudnia 2018