Aktualności

Profesor Karen Donders laureatką Nagrody im. dr. Karola Jakubowicza

Najnowsza książka prof. Karen Donders (VTR, Belgia), zatytułowana “Public Service Media and the Law: Theory and Practice in Europe” (Routledge, 2021) otrzymała tegoroczną Nagrodę im. dr. Karola Jakubowicza.

Laureatką 4. edycji Nagrody im. dr. Karola Jakubowicza została prof. Karen Donders (VRT, Belgia) za monografię pt. “Public Service Media and the Law: Theory and Practice in Europe” (Routledge, 2021). Kapituła Nagrody zdecydowała o przyznaniu tegorocznego wyróżnienia z uwagi na podkreślenie w zwycięskiej publikacji roli mediów publicznych we współczesnych demokracjach, a w szczególności za odważne zbadanie różnic między teorią i praktyką mediów publicznych w Europie.

Profesor Karen Donders jest dyrektorem ds. zadań publicznych w publicznym nadawcy radiowo-telewizyjnym we Flandrii, Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie (VRT). Przed dołączeniem do VRT pracowała jako profesor na Vrije Universiteit Brussel w Belgii. Wśród jej wcześniejszych publikacji znajdują się liczne monografie, publikacje zbiorowe i artykuły naukowe na temat europejskiej polityki medialnej i innowacji w mediach publicznych.

Dr Karol Jakubowicz (1941–2013) był jednym z najbardziej rozpoznawanych ekspertów ds. wolności mediów w Europie i jednym z najbardziej uznanych polskich badaczy w dyscyplinie komunikacji i mediów. Nagroda jego imienia, afiliowana przy Polskim Towarzystwie Komunikacji Społecznej, została ustanowiona przez Małgorzatę Semil-Jakubowicz w 2018 roku. Jest przyznawana za wybitne prace naukowe, które wpisują się w obszar zainteresowań Patrona Nagrody, a więc w badania demokracji, praw człowieka, polityki medialnej, etyki dziennikarskiej i mediów publicznych. Do tegorocznej edycji Nagrody nominowanych zostało sześć publikacji autorstwa badaczy z Belgii, Chorwacji, Polski, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii. Przewodniczącą Kapituły Nagrody jest prof. dr hab. Iwona Hofman z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Szczegółowe informacje na temat Nagrody są dostępne na stronach internetowych PTKS (https://www.ptks.pl/konkursy/nagroda-im-dr-karola-jakubowicza) i czasopisma “Central European Journal of Communication” (https://cejc.ptks.pl/Blog; https://www.facebook.com/CEJCjournal).

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    29 kwietnia 2021