Aktualności

Ponadpokoleniowa Uczelniana Akcja Charytatywna

Okres przedświąteczny związany jest z organizacją różnego rodzaju akcji charytatywnych. Zarówno UMCS, jak i przedszkole nr 65 cyklicznie włącza się w pomoc podopiecznym różnych fundacji. Jednak w bieżącym roku ze względu na panującą sytuację epidemiczną oraz obostrzenia nie mamy możliwości przeprowadzenia stacjonarnych zbiórek. Nie oznacza to jednak, że w tak trudnym czasie zapomnieliśmy o tych, którzy naszej pomocy potrzebują najbardziej. Z myślą o nich powstała nasza Ponadpokoleniowa Uczelniana Akcja Charytatywna.

Studenci drugiego stopnia Produkcji Medialnej, przedszkolaki, ich rodzice oraz kadra obydwu instytucji połączyła swoje siły i jeszcze przez kilka następnych dni będą wytrwale wspierać całe wydarzenie, aby przed Świętami przekazać trzem lubelskim organizacjom wszystkie uzbierane datki.

7 grudnia z okazji Mikołajek przedszkolaki przekazały także część swojego prezentu, samodzielnie dokonując wyboru, którą z fundacji chcą wesprzeć. Musiały zdecydować pomiędzy:

  • Bractwem Miłosierdzia im. św. Brata Alberta
  • Placówką Opiekuńczo – Wychowawczą Pogodny Dom
  • Stowarzyszeniem Opieki nad Zwierzętami „Lubelski Animals”

Wszystkie działania rozpoczęły się od czynnego zaangażowania dzieci w całą akcję, poprzez rozmowy „Dlaczego warto pomagać?”, „Komu chcę pomóc?”, „Jak mogę wesprzeć potrzebujących”. Następnie dzieci samodzielnie wykonały i ozdobiły skrzyneczki, opatrzone piktogramem symbolizującym konkretną instytucję oraz ‘cegiełkę’, którą przekazały seniorom, dzieciom lub zwierzętom.

Studenci Produkcji Medialnej pod kierunkiem mgr Aleksandry Patryn (CNiCJO UMCS) zajęli się oprawą medialną całego wydarzenia, kontaktami z darczyńcami, uwiecznieniem całego wydarzenia na zdjęciach oraz poszukiwaniem nowych, bezpiecznych metod przeprowadzania zbiórek pieniężnych. Tak właśnie pojawił się pomysł, aby wykorzystać jeden z przeznaczonych do tego portali internetowych. Umożliwia on wszystkim zainteresowanym, a przede wszystkim członkom społeczności uczelnianej, wzięcie udziału i dołożenie swojej cegiełki dla wybranych przez dzieci organizacji.

Otrzymaliśmy również wsparcie od naszego Biura Promocji UMCS, które przekazało 71 wychowankom Domu Dziecka zestawy promocyjne: plecaki, notesy, przybory do pisania oraz upominki dla zerówkowiczów z przedszkola nr 65.

Akcja ta ma na celu zwrócenie naszej uwagi, że czasami bardzo blisko jest ktoś taki jak my, kto ma takie same potrzeby, ale niewielkie możliwości, aby je zrealizować. Akcja ma wymiar materialny, ale i duchowy. Podjęte działania uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby innych, kształtują poczucie sprawstwa, a przede wszystkim tego, że RAZEM możemy zdziałać więcej!

Niewątpliwie jest to ciekawa inicjatywa, łącząca nie tylko osoby o wielkich sercach, ale także różne pokolenia. Począwszy od dzieci, przez studentów, pracowników uczelni i wszystkich ludzi, którzy pragną pomóc. To taki most dobroci, który łączy nas wszystkich w tym przedsięwzięciu.

Mamy nadzieję, że udział w naszym przedsięwzięciu dostarczy wszystkim mnóstwo radości i wprawi nas w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia!

Zbiórka funduszy potrwa do 13 grudnia i można ją znaleźć pod adresem: www.zrzutka.pl/z/umcspomaga

Fot. Hubert Solarski

    Aktualności

    Data dodania
    8 grudnia 2020