Aktualności

Blogerzy „Busem przez świat” na UMCS

4 grudnia 2019 r. w ramach cyklu #Meetup_UMCSxSantander gościliśmy Olę i Karola Lewandowskich – blogerów podróżniczych prowadzących kanał na YouTube o nazwie „Busem przez świat”. Para odwiedziła ponad 60 państw na 5 kontynentach, a swoimi kolorowymi busami przez 10 lat przejechali ponad 500 000 kilometrów. Podczas spotkania w Auli Uniwersyteckiej WPiA, w którym udział wzięło blisko 400 osób, opowiedzieli o swojej ostatniej podróży przez Amerykę. Szukali ducha Drogi 66.

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji krótkiego filmu relacjonującego wyprawę. Podróżnicy swoje wystąpienie poświęcili odpowiedzi na pytanie: „Czy Droga 66 jeszcze istnieje?”. W ramach ciekawostki słuchacze dowiedzieli się, że niektóre znane ze zdjęć trasy uważane za Drogę 66 są oddalone nawet o 200 km od tej prawdziwej. Goście omówili historię powstania Drogi 66, a także historię autostrad powstałych w celu rozluźnienia ruchu na Drodze 66. Niestety okazało się to wyrokiem dla niej oraz przydrożnych biznesów.

– Życie Drogi 66 zatrzymało się w latach 70., jednak jej duch jest żywy do dziś – podsumowała Ola.

W drugiej części spotkania para opowiedziała o swojej podróży i przygodach związanych z przejechaniem całej Drogi 66.  Przedstawili uczestnikom atrakcje, na jakie można trafić podczas podróży. Prelegenci podkreślili jednak, że w trakcie takich wypraw to kontakt z ludźmi jest najważniejszy – rozmowa oraz poznanie historii ich życia. W przypadku Drogi 66 wiele osób z nią kojarzonych zyskało miano legend.

Na zakończenie spotkania podróżnicy udzielili kilku praktycznych wskazówek, jak tanio i efektywnie podróżować przez USA. Obecnie ogromnym ułatwieniem jest bezwizowy ruch turystyczny do Stanów. Karol wskazał aplikacje pomocne w planowaniu wypraw i logistyce na miejscu. Para nawiązała do swoich poprzednich podróży, zwracając uwagę na jej lepsze i gorsze strony.

Opowieść Oli i Karola Lewandowskich była przeplatana zdjęciami oraz filmami z podróży. Udowodnili, że Droga 66 naprawdę istnieje. Podróżnicy przejechali ponad 20 000 km drogą liczącą 4 000 km. Ekipa „Busem przez świat” odpowiedziała na liczne pytania. Po spotkaniu był również czas na zakupienie książek oraz indywidualną rozmowę z gośćmi, jak również zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Autor
    Marcin Wiechnik
    Data dodania
    5 grudnia 2019