Wspomnienia w kadrze absolwentki matematyki UMCS

Każda fotografia to nie tylko obraz, ale i historia - osobista, wzruszająca, pełna emocji. Dziś, w ramach cyklu „Wspomnienia w kadrze”, prezentujemy archiwalne zdjęcia z prywatnej kolekcji absolwentki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – Pani Marianny Staniszewskiej (po mężu Płoszaj).

Pani Marianna studiowała w latach 1964-1969 na kierunku matematyka, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMCS (dzisiaj jest to Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki).

Po drugim roku studiów Pani Marianna wybrała specjalność numeryczną. Zakład metod numerycznych powstał w 1965 roku i mieścił się w budynku przy ul. Langiewicza. Pani Marianna rozpoczęła zajęcia w tym zakładzie w 1966 roku. To były początki polskiej informatyki. Istotną rolę w tym czasie w zakładzie metod numerycznych pełnił dr Światomir Ząbek - pasjonat maszyn cyfrowych. W zakładzie jedną salę zajmowała ogromna maszyna UMC-1.  Studenci uczyli się  na niej skomplikowanego języka W-20. To był język bez stałej listy rozkazów. Rozkaz powstawał z pojedynczych liter. Pani Marianna wyliczenia do pracy magisterskiej robiła właśnie na UMC-1. Była to dobra szkoła logiki budowy programów, która zaprocentowała w przyszłym życiu zawodowym pani Marianny. Rozpoczęła ona pracę w dużym zakładzie przemysłowym i brała udział w budowie największej bazy danych w Polsce oraz oprogramowania dla technicznego przygotowania produkcji. Zawód naszej bohaterki, jak sama przyznaje, okazał się odporny na wszystkie kryzysy, bezrobocia i masowe zwolnienia.

Okres studiów, jak wspomina Pani Marianna, obfitował również w liczne spotkania towarzyskie i świetną zabawę. Ówcześni studenci spędzali czas w Chatce Żaka na tzw. „holówkach”, podczas których można było usłyszeć m.in. Piotra Szczepanika. Był również czas na rozgrywki brydżowe. Wystarczyło krzyknąć na korytarzu w akademiku „czwarty do brydża" i zawsze znajdowali się chętni.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej serii zdjęć nadesłanych do nas w ramach akcji „Wspomnienia w kadrze”. Pani Mariannie serdecznie dziękujemy, że zechciała podzielić się z nami swoją studencką historią.

    Nadesłane zdjęcia

    Data dodania
    11 czerwca 2024