Premiera spektaklu "Pierwiastki życia"

Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka zaprasza na spektakl "Pierwiastki życia", w którym przemówi do Państwa postać Marii Curie-Skłodowskiej, utrwalona w monumencie stojącym na placu głównym Dzielnicy Uniwersyteckiej.

Czy znasz prawdziwą Marię? Przechodzisz obok niej w drodze na zajęcia, przejeżdżasz śpiesząc się do pracy, robisz zdjęcia po obronie prac dyplomowych, ale czy wiesz kim naprawdę była patronka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie?

Odkryj historię kobiety, która zmieniła świat nauki i nie tylko! Spektakl zabierze Cię w podróż przez epokę, w której odwaga i pasja Madame Curie stała się inspiracją dla przyszłych pokoleń. W naszej opowieści Maria ma wiele twarzy – Matki, Naukowczyni, Żony, czy wreszcie Noblistki.  

Poznaj z nami Marię – geniusza naukowego, wykonującego tytaniczną pracę, a zarazem skromną kobietę, która pokonała w swoim życiu liczne przeszkody, nie tracąc zamiłowania do nauki – tym razem przedstawioną przez studentki i studentów UMCS. Sztuka „Pierwiastki życia” to połączenie dynamicznej narracji z muzyką, choreografią i scenografią.

 • Prapremiera - 4 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Wstęp wyłącznie za zaproszeniem.
 • Premiera - 8 kwietnia 2024 r., godz. 18:00 - wstęp wolny!
 • Sala Widowiskowa ACKiM UMCS Chatka Żaka
 • Wstęp wolny!

Pomysłodawczynią i producentką spektaklu jest Dyrektorka Chatki Żaka Izabela Pastuszko. Scenariuszem i reżyserią zajął się Marcin Wąsowski. Muzykę skomponował Michał Iwanek, a wokalnie młodych artystów przygotowała dr szt. Anna Michałowska-Kotynia. Scenografie opracowali studenci Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem dra hab. szt. Roberta Kuśmirowskiego.

Obsada: Natalia Kopycka, Wiktoria Kocjan, Natalia Sikora, Michał Puła, Filip Fabiański, Przemek Krzyszczak, Zofia Faluszczak, Aleksandra Pazur, Paulina Jamrozik, Gabriela Słowańska, Gabriela Jędrys, Wiktoria Brewczak, Antola Sadło, Klaudia Biedacha, Joanna Baran.


Spektakl „Pierwiastki życia” przygotowany przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka jest częścią Jubileuszu 80-lecia istnienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

  Aktualności

  Autor
  Redakcja UMCS
  Data dodania
  7 marca 2024