Jubileusz Chóru Akademickiego UMCS

9 czerwca odbyły się obchody oraz koncert jubileuszowy Chóru Akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej.

Obchody jubileuszu 75-lecia Chóru Akademickiego UMCS rozpoczęły się od koncertu Z Ziemii wiernej, który odbył się w Sankturaium Świętej Rodziny. Koncert zorganizowano również w ramach 40-lecia powstania parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie oraz w 37. rocznicę wizyty pasterskiej św. Jana Pawła II w Lublinie. 

W wykonaniu Chóru Akademickiego UMCS publiczność mogła usłyszeć kantatę Z ziemi wiernej, którą skomponował Piotr Selim do słów Jana Pawła II i Hanny Lewandowskiej. Koncert zagrała Orkiestra Stowarzyszenia Wschód Kultury. Dyrygowała prof. dr hab. Urszula Bobryk. Zaśpiewali Łukasz Jemioła i Piotr Selim, recytował Jacek Król. 

Po koncercie Chór i zaproszeni goście udali się na obchody jubileuszu do Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Uroczystość rozpoczęła się od projekcji filmu o Chórze produkcji TV UMCS. Później wszyscy obecni zostali poproszeni o wspólne odśpiewanie średniowiecznego hymnu Gaude Mater Polonia.

Następnie głos zabrał rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, który wręczył prof. dr hab. Urszuli Bobryk medal jubileuszowy 80-lecia UMCS za cenny wkład w rozwój chóralistyki, wieloletnią działalność artystyczną i kulturalną na rzecz Uniwersytetu, pełne sukcesów kierowanie Chórem oraz promocję polskiej kultury muzycznej w kraju i poza jego granicami.

Z kolei Chór Akademicki UMCS otrzymał Medal Zasłużony dla Miasta Lublin przekazany przez Annę Augustyniak (zastępcę Prezydenta Lublina ds. Społecznych).

Następnie dyrektorka ACKiM UMCS Chatka Żaka Izabela Pastuszko wręczyła prof. dr hab. Urszuli Bobryk tabliczkę z wyrazami szacunku oraz wdzięczności za ogrom pracy włożony w kształcenie wielu pokoleń studentów, a przede wszystkim za serce zarażające miłością do sztuki.

Odbyło się również wręczenie odznaczeń: Medalu Zasłużony dla Miasta Lublin oraz odznak honorowych Polskiego Związku Chórów i Orkiestr dla zasłużonych chórzystów.

Ten emocjonujący dzień zakończył krótki występ Chóru w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka, gdzie zaśpiewano Hallelujah Leonarda Cohena.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Treść: ACKiM UMCS Chatka Żaka
Fot. Krzysztof Kordulski

    Aktualności

    Data dodania
    10 czerwca 2024