Świetny początek lublinianek w finałach Młodzieżowych Mistrzostw Polski

Tegoroczne finały Młodzieżowych Mistrzostw Polski juniorek starszych U19 rozpoczęły się 3 kwietnia 2024 roku i odbywają się w lubelskiej hali MOSiR. Już pierwszego dnia fazy grupowej zespół gospodyń udowodnił, że jest jednym z faworytów do sięgnięcia po złoto.

W pierwszym spotkaniu w grupie B pomiędzy Enea AZS Politechnika Poznań a RMKS Rybnik nie zabrakło emocji, gdyż ten mecz był najbardziej wyrównanym starciem pierwszej kolejki. W pierwszej połowie lepiej prezentowała się ekipa z Rybnika, lecz trzecia i czwarta kwarta należały już do poznanianek, które wygrały 72-63. W kolejnym meczu w tej grupie nie było już miejsca na walkę punkt za punkt do samego końca, gdyż Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk wygrała z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 88-46. W pierwszych dwóch kwartach zawodniczki z Aleksandrowa Łódzkiego miały jedynie kilkupunktową stratę, lecz następna połowa została całkowicie zdominowana przez ich rywalki, które zajmują aktualnie fotel lidera grupy B.

W grupie A miały miejsce dwa wysokie i efektowne zwycięstwa. GTK VBW Gdynia rozbiła Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski 90-39 i to właśnie gdynianki aktualnie prowadzą w tabeli. Spotkanie rozstrzygnęło się już w pierwszej kwarcie, którą koszykarki z Pomorza wygrały 29-7, dzięki czemu mogły później ze spokojem prowadzić grę pod swoje dyktando. Z wysokiego c swój mecz rozpoczęła również Bogdanka AZS UMCS Lublin, która wygrała z MUKS Poznań 75-47. Po świetnej pierwszej kwarcie w wykonaniu akademiczek poznanianki wrzuciły wyższy bieg i rozgrywały zawody jak równy z równym. Podopieczne trenera Lebiedzińskiego miały jednak mecz pod swoją kontrolą, czego dowodem było ostatnie 10 minut starcia, w których gospodynie zdominowały swoje przeciwniczki. Zawodniczką tego meczu została wybrana Justyna Adamczuk, która może pochwalić się imponującymi liczbami, bo zdobyła 22 punkty i zanotowała 20 zbiórek.

Cieszy nas wysoka wygrana, bo dobre wejście w turniej było dla nas ważne. Musimy budować się tymi spotkaniami, pokazywać na boisku dobrą energię i grać rozważnie. Powinniśmy szybciej uruchomić pierwsze podanie, puścić piłkę do przodu i na tym będziemy się skupiać przed następnymi meczami. Dziewczyny zostawiły dzisiaj kawał serca na parkiecie, Justyna Adamczuk rozegrała rewelacyjne zawody i czekamy, aż reszta zawodniczek się rozkręci, bo mamy spory potencjał. Jutro musimy wygrać z Gorzowem, żeby wejść do półfinałów – podsumowuje Marek Lebiedziński, trener Bogdanka AZS UMCS Lublin.

MUKS Poznań – Bogdanka AZS UMCS Lublin 47-75 (10-25, 17-19, 8-12, 12-19)
MUKS: Burzyńska (14), Marczyńska (13), Winkiel (9), Semmler (3), Szymańska (3), Brodziak (3), Begier (2), Kasztelan, Bladocha, Sobańska, Mroczek, Zielińska.
Bogdanka: Adamczuk (22), Kusiak (12), Jeziorna (12), Pogorzelska (9), Nassisi (7), Ullmann (5), Kuper (2), Mazurek (2), Dyś (2), Lubecka (2), Kuniewicz, Mitura.

Autor: Michał Długosz