Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z UMCS została Kobietą na Medal. Tytuł ten przyznała jej kapituła "Gazety Wyborczej" w Lublinie. Uroczystość odbyła się 10 marca br. w lubelskim Trybunale Koronnym.
Dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska, adiunkt w Instytucie Archeologii UMCS, jest autorką sensacyjnych odkryć starożytności z IV-V wieku w Ulowie na Roztoczu, związanych z wędrówką Herulów do swojej północnej ojczyzny. Bada tę okolicę od 2002 roku, skupiając uwagę całej archeologicznej Europy. Jest też znakomitą organizatorką. W Ulowie, koncentrując się na społecznej pracy z dziećmi stworzyła "Drugi Masłomęcz". Zasłużona na polu walki o ochronę dziedzictwa kulturowego jest świetną promotorka archeologii. Mimo młodego wieku szturmem zdobyła archeologiczny rynek naukowy, stając się rozpoznawalną twarzą lubelskiej archeologii.
Drugi, równorzędny tytuł „Kobiety na medal” przyznany przez czytelników "Gazety Wyborczej" otrzymała Anna Tarnowska-Waszak, Dyr. Uniwersytetu Otwartego KUL.
Wśród kandydatek, zgłoszonych do tegorocznego plebiscytu „Kobieta na medal” i odnoszących sukcesy w biznesie, nauce lub sporcie znalazły się także m.in.: dr Marta Fiołka – adiunkt w Zakładzie Immunobiologii Instytutu Biologii i Biochemii UMCS oraz Kinga Kołosińska, zawodniczka AZS UMCS.
Była to już trzecia edycja plebiscytu "Kobieta na medal". W ubiegłym roku najwięcej głosów od czytelników zdobyła prof. Elżbieta Skrzypek z Katedry Zarządzania Jakością i Wiedzą UMCS.
Podczas uroczystej gali w Trybunale Koronnym swoje medale wyróżniającym się kobietom przyznał także Prezydent Lublina, dr Krzysztof Żuk.
Nagrodzonym i nominowanym Paniom serdecznie gratulujemy!