Bezpieczeństwo w podróży - komentarz ekspertki

Weekend majowy w 2024 roku wypada bardzo korzystnie i wiele osób planuje dłuższe wyjazdy. Wielkimi krokami zbliżają się także wakacje, nieodłącznie związane z wojażami zarówno w kraju, jak i za granicą. To dobry moment, by przybliżyć temat bezpieczeństwa w podróży oraz wsparcia w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperckim dr inż. Anny Jańskiej z Katedry Ubezpieczeń i Inwestycji UMCS. Tekst powstał w ramach inicjatywy Centrum Prasowego UMCS pn. „Okiem eksperta”.

Fot. Freepik


Bezpieczeństwo w podróży to nie tylko zapięte pasy, krem z filtrem UV, kamizelka ratunkowa czy nakrycie głowy. Wyjeżdżając za granicę czy podróżując po kraju, warto pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym, które zagwarantuje nam szeroki zakres ochrony oraz wsparcie assistance przez całą dobę.

Czym właściwie jest ubezpieczenie podróży?

Ubezpieczenie turystyczne to pakiet wielu różnorodnych ubezpieczeń. W zależności od charakteru i celu podróży zakres ubezpieczenia może być elastycznie dostosowywany do potrzeb klienta i rozbudowany o odpowiednie warianty.

W przypadku podróży zagranicznych niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia zagranicznego. Bardzo ważne jest, aby suma takiego ubezpieczenia była na tyle wysoka, by pokryła rzeczywiste koszty leczenia w kraju, do którego się wybieramy. W niektórych państwach możemy nie mieć możliwości skorzystania z publicznych placówek zdrowia, a pomoc medyczną trzeba będzie uzyskać w szpitalach prywatnych. Koszt takiej pomocy pokryje dobrze dobrane ubezpieczanie turystyczne.

Leczenie w ramach EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument unijny. Potwierdza ona prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej i EFTA, jednak co istotne – na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju. Oznacza to, że jeżeli w danym kraju obowiązuje zasada współpłacenia za udzielone świadczenia medyczne, to nawet mając EKUZ, będzie trzeba ponieść określone koszty. Wiele usług medycznych za granicą (m.in. konsultacje ze specjalistami, badania laboratoryjne, zabiegi specjalistyczne, leczenie stomatologiczne, transport medyczny) wymaga partycypacji w kosztach leczenia. Z EKUZ nie możemy też skorzystać za wschodnią granicą czy w niektórych państwach Półwyspu Bałkańskiego. Dlatego wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego obejmującego koszty leczenia zagranicznego jest przy takiej podróży niezbędne.

Elementy ubezpieczenia turystycznego

Standardowy pakiet ubezpieczeniowy zawiera również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia ochronę finansową, kiedy dojdzie do uszkodzenia ciała spowodowanego wypadkiem. Dzięki ubezpieczeniu NNW możemy być znacznie bardziej spokojni o kwestie finansowe w przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia skutkującego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Warto pamiętać także o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, które pokrywa szkody spowodowane uszkodzeniem lub zniszczeniem mienia bądź szkody osobowe. Okazać się to może szczególnie przydatne, gdy w czasie wakacji uprawiamy sport (np. kitesurfing, narciarstwo, kolarstwo) i ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim jest większe.

Ubezpieczenie turystyczne może zawierać również ubezpieczenie bagażu, pomoc prawną, świadczenia na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu oraz ochronę mienia pozostawionego w miejscu zamieszkania czy następstwa chorób przewlekłych. Bez względu na to, na jaki wariant się zdecydujemy, zawsze warto sprawdzić w nim sumę ubezpieczenia, zakres i wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej oraz tzw. udziały własne.

Ubezpieczenie możemy wykupić przed wyjazdem bezpośrednio u wybranego ubezpieczyciela, jak również u pośredników ubezpieczeniowych (agenci, brokerzy). Mają oni możliwość indywidualnej kalkulacji składki w zależności od wybranego zakresu i sumy ubezpieczenia. Jeśli przy wyjeździe zagranicznym korzystamy z usług biura podroży wpisanego do rejestru organizatorów turystyki, ma ono obowiązek ubezpieczyć nas w zakresie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto jednak sprawdzić zakres takiej polisy, w szczególności sumy ubezpieczenia, i zdecydować, czy w naszym przypadku będzie ona wystarczająca.

Jak postępować w przypadku choroby lub wypadku?

W przypadku zdarzenia losowego przed pojęciem jakichkolwiek działań, należy skontaktować się z numerem alarmowym wskazanym na polisie. Ubezpieczyciel wskaże wówczas rekomendowaną ścieżkę działania, np. wezwie lekarza do naszego hotelu. Nie warto podejmować działań na własną rękę, np. wybierać placówki medycznej bez porozumienia z ubezpieczycielem. Może to skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Znane przysłownie głosi, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Warto się tym kierować i być świadomym podróżującym, przygotowanym na różne nieprzewidziane okoliczności.

Życzymy tylko bezpiecznych, udanych podróży!

 

Źródła: https://www.nfz.gov.pl/, https://piu.org.pl/


Dr inż. Anna Jańska – adiunkt w Katedrze Ubezpieczeń i Inwestycji, Instytut Ekonomii i Finansów, Wydział Ekonomiczny UMCS. Pełnomocnik rektora ds. rekrutacji. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół ubezpieczeń majątkowych, wyceny przedsiębiorstw finansowych oraz postrzegania jakości usług finansowych.

    Komentarze eksperckie

    Data dodania
    26 kwietnia 2024