Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Leszczyńskiemu

25 października 2023 br. (środa) o godzinie 10:00 na skwerze przed Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Leszczyńskiemu, założycielowi, wieloletniemu dyrektorowi, kierownikowi artystycznemu i choreografowi Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Po uroczystym odsłonięciu tablicy w formie symbolicznego Kamienia Pamięci, organizatorzy zapraszają do małej sali widowiskowej w ACKiM UMCS Chatka Żaka na sesję okolicznościową pt. „Stanisław Leszczyński – całe życie folklorowi i młodzieży”.

W wydarzeniu udział wezmą JM Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, przedstawiciele władz rektorskich lubelskich uczelni, władz samorządowych, wojewódzkich i marszałkowskich, rodzina śp. Stanisława Leszczyńskiego oraz przyjaciele.

Stanisław Leszczyński to ceniony folklorysta, choreograf i animator kultury, który polski folklor rozsławił niemal na całym świecie. W 1953 r. związał się z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i jako wykładowca Centrum Kultury Fizycznej UMCS (ówczesnego Studium Wychowania Fizycznego) założył pierwszy studencki zespół artystyczny w Lublinie - Zespół Tańca Ludowego UMCS, którym kierował do 2009 r. Opracował dla ZTL UMCS ponad dwadzieścia godzin repertuaru, na który składają się: folklor taneczny wszystkich regionów Polski, tańce narodowe oraz sekwencja patriotyczna pt. „Dochodzenie Polski do Niepodległości”. Grupa pod jego dyrekcją zaprezentowała dziewięć tysięcy występów, odbyła ponad trzysta podróży zagranicznych, zwiedzając przy tym pięćdziesiąt sześć krajów na pięciu kontynentach.

Twórca Zespołu Tańca Ludowego UMCS został wyróżniony wieloma odznaczeniami folklorystycznymi i państwowymi, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, najwyższym odznaczeniem folklorystycznym Austrii, Medalami Jubileuszowymi za pomoc Kościołowi Rzymskokatolickiemu i Polakom na Ukrainie, Medalem Honorowym „Meritus Patriae” przyznanym przez Zarząd Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w uznaniu zasług wieloletniej działalności na rzecz wspomagania odrodzenia i pielęgnowania tradycji, języka i kultury ojczystej Polaków na Wschodzie, medalem – Zasłużony dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przyznanym przez Senat UMCS, za upowszechnianie tradycji polskiej inteligencji – dyplomem Honorowej Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego, medalem „Serce dla Serc” oraz honorowym tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego 2012.

Stanisław Leszczyński był również żołnierzem Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej w stopniu pułkownika. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz wieloma innymi odznaczeniami kombatanckimi i wojennymi. W latach 1974-2011 był twórcą i dyrektorem Studium Folklorystycznego dla Instruktorów Zespołów Polonijnych w Lublinie, któremu Zespół Tańca Ludowego UMCS służył pomocą merytoryczną, muzyczną i kostiumową. Ponadto Stanisław Leszczyński był inicjatorem Międzynarodowych Lubelskich Spotkań Folklorystycznych w Lublinie i Poleskiego Lata z Folklorem we Włodawie oraz członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych jako ekspert do spraw folkloru.

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    25 października 2023