Skuteczna współpraca nauki z biznesem. SDS Optic S.A. w Centrum ECOTECH-COMPLEX

Na przełomie 2023 i 2024 roku SDS Optic S.A. podpisało z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) umowę na kontynuację wynajmu pomieszczeń laboratoryjnych, biurowych i administracyjnych. Oznacza to dalszy rozwój jednej z najbardziej innowacyjnych technologii diagnostycznych inPROBE z wykorzystaniem infrastruktury Centrum ECOTECH-COMPLEX.

Współpraca Uniwersytetu, Centrum ECOTECH-COMPLEX oraz SDS Optic to idealny przykład tego, że w Polsce Wschodniej możliwe jest skuteczne wdrażanie współpracy biznesu z nauką. Dzięki tej synergii Uniwersytet może mieć rzeczywisty i wyraźny wpływ na rozwój Przedsiębiorstwa, a Przedsiębiorstwo, dzięki swoim badaniom oraz rozwojowi innowacyjnych projektów aktywnie wspiera rozwój nauki i produktywnie wykorzystuje infrastrukturę laboratoryjną i biurową Uniwersytetu.

Czym zajmuje się SDS Optic S.A.?
Aby wyjaśnić, czym dokładnie zajmuje się Spółka, warto sięgnąć do początków istnienia tej firmy. Jej założyciele to małżeństwo polskich naukowców, Magdalena i Marcin Staniszewscy, którzy budowali swoje doświadczenie oraz karierę naukowo-biznesową w Stanach Zjednoczonych, współpracując między innymi z Uniwersytetem Harvarda czy NASA. Zdecydowali o powrocie do Polski i rozwijaniu swojego startupu technologicznego w Lublinie. Od 2021 roku SDS Optic efektywnie współpracuje z UMCS, wykorzystując w rozwoju swojej technologii powierzchnie laboratoryjno-biurowe Centrum ECOTECH-COMPLEX.

Forbes Fot. Urządzenie do diagnostyki HER2 dodatniego nowotworu piersi inPROBE®

“Wspólnie z żoną szukaliśmy przestrzeni, w której moglibyśmy połączyć nasze dziedziny i jednocześnie stworzyć coś, co mogłoby pomóc społeczeństwu, a przede wszystkich chorym na nowotwory. Niebawem powstał pierwszy laboratoryjny prototyp urządzenia do detekcji małych cząsteczek. Podjęliśmy decyzję o powrocie do Polski i założyliśmy firmę w Lublinie. Bliskość lubelskich uczelni umożliwia dostęp do puli najlepszych talentów z wielu różnych obszarów nauki. To także wiele korzyści związanych z zapleczem dla działań z zakresu badań i rozwoju.” - Marcin Staniszewski, Akcjonariusz i Prezes Zarządu SDS Optic S.A.

Naukowcy połączyli dwie pozornie niezależnie od siebie dziedziny naukowe: biologię molekularną oraz fizykę i optoelektronikę (technologie światłowodowe). W efekcie tego mariażu powstał pomysł na unikalną w skali globalnej technologię biosensora światłowodowego inPROBE®, który na poziomie molekularnym jest w stanie zmierzyć w czasie rzeczywistym poziom badanej cząsteczki bezpośrednio w organizmie człowieka. Pierwsze zastosowanie tej mikrosondy to detekcja biomarkera HER2 w raku piersi, jednak metoda jest rozwijana jako platforma technologiczna i Zespół SDS Optic już pracuje nad zastosowaniem jej także w chorobach zakaźnych czy monitorowaniu dostarczania leków.

Jak nauka łączy się z biznesem?
Współpraca Centrum ECOTECH-COMPLEX i SDS Optic sięga 2021 roku. Wtedy Spółka przeprowadziła się do zaawansowanych pomieszczeń kompleksu przy ul. Głębokiej 39 w Lublinie, obejmując łącznie 700m2. Pomimo środka pandemii koronawirusa, zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz najlepsze praktyki pracy laboratorium, Spółka skutecznie zbudowała tu swoje centrum R&D.

SDS Optic S.A. Fot. Naukowiec SDS Optic w pomieszczeniu clean room podczas produkcji czujników optycznych inPROBE®

Od 2021 r. firma SDS Optic przebyła długą drogę, pełną wielu kamieni milowych i sukcesów. W marcu 2022 roku stała się Spółką publiczną notowaną na giełdzie papierów wartościowych NewConnect w Warszawie. W tym czasie, w ramach naszej współpracy Spółka zagospodarowała dodatkowe przestrzenie Centrum i przygotowała wyspecjalizowane pomieszczenia czyste (tzw. clean room). To w sumie 5 pomieszczeń czystych połączonych specjalnymi śluzami spełniającymi standard czystości ISO8 i ISO7. Spółka w 2023 roku ogłosiła, że zakończone zostały prace nad pilotażową linią produkcyjną optycznych części biosensorów światłowodowych, czym potwierdziła realizację kamienia milowego w postaci stworzenia pilotażowej linii produkcyjnej. Jakość produkowanych w Lublinie przez SDS Optic mikrosond została potwierdzona przez Orange Polska.

„Siedziba firmy w przestrzeni Centrum ECOTECH-COMPLEX ma wiele zalet. W jednym miejscu mamy zapewnione biura, czyli część typowo biznesowo-administracyjną wraz z laboratoriami oraz naszą pilotażową linią produkcyjną optoelektronicznych elementów naszej technologii w pomieszczeniach typu clean-room. To pozwala nam sprawnie pracować, zarządzać wymianą wiedzy w organizacji i znacznie łatwiej łączyć zadania tak multidyscyplinarnego zespołu. To jedne z kluczowych czynników, które wpływają na efektywną realizację naszych kamieni milowych. Zalety te zauważają także nasi Akcjonariusze, których pierwsze w historii Spółki oficjalne spotkanie odbyło się we wrześniu 2023 roku właśnie w Centrum ECOTECH-COMPLEX. Infrastruktura Centrum pozwoliła nam na zorganizowanie wydarzenia stacjonarnie oraz w formie transmisji online. Event okazał się ogromnym sukcesem, prawie 100 osób na miejscu w Lublinie oraz ponad 100 na żywo w formule transmisji online” - mówi Mateusz Sagan, Akcjonariusz oraz Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju biznesu w SDS Optic S.A.

Dowiedz się więcej o SDS Optic na stronie: https://sdsoptic.pl

Przyszłość współpracy SDS Optic S.A. i UMCS
Grupa Kapitałowa SDS Optic, do której należy SDS Optic S.A. i FiBioMed Sp. z o.o. zawarły 18 grudnia 2023 r. umowę na najem zwiększonej powierzchni w budynku Centrum ECOTECH-COMPLEX, gdzie obecnie znajduje się siedziba obu Spółek, na kolejne 4 lata, do końca 2027 roku.

SDS Optic S.A. Fot. Główne wejście do budynku Centrum ECOTECH-COMPLEX, w którym znajduje się siedziba SDS Optic S.A.

Grupa Kapitałowa SDS Optic będzie korzystała w Centrum ECOTECH-COMPLEX z łącznie 18 pomieszczeń laboratoryjnych, i biurowo-administracyjnych o łącznej powierzchni 783,20 m2. Dzięki tej umowie Centrum gwarantuje, że przestrzenie są wykorzystywane produktywnie i efektywnie wpływają na rozwój polskiej nauki i biznesu. Z drugiej strony, SDS Optic, korzystając z nowoczesnej infrastruktury zapewnia sobie stabilny rozwój i pewność działania na kolejne lata, co jest niezbędne do wykonywania założonych i realizowanych prac badawczo-rozwojowych.

Tekst i zdjęcia: Karol Maryniowski, Marketing, Communication and IR Manager SDS Optic S.A.

    Aktualności

    Data dodania
    3 stycznia 2024