Spotkanie noworoczne wspólnoty akademickiej UMCS

Spotkanie noworoczne naszej wspólnoty akademickiej odbyło się 8 stycznia w Małej Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Była to okazja do podsumowania ostatnich trzech lat działalności Uczelni i władz rektorskich, a także do złożenia serdecznych życzeń i zaprezentowania planów na przyszłość. O piękną oprawę muzyczną zadbał Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej pod batutą prof. Urszuli Bobryk, przy akompaniamencie Piotra Selima.

Zebranych przywitał rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: – Nie ma nic cenniejszego niż bezpośrednie spotkania, rozmowy i dobre relacje. Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w kalendarz naszych corocznych spotkań, podczas których składamy sobie życzenia i podsumowujemy dotychczasowe działania. Przypomnę, że wchodzimy w rok jubileuszu 80-lecia naszej Uczelni. Przed nami wiele wydarzeń o specjalnym, uroczystym charakterze.

Niezwykłą atmosferę podczas spotkania zapewnił Chór Akademicki UMCS, który w 2024 r. świętuje jubileusz 75-lecia powstania. Na początku wybrzmiały dwie pieśni: „W mroku jest tyle światła” (słowa: Karol Wojtyła, muzyka: Piotr Selim) oraz „Ty mi Panie daj” (słowa: Hanna Lewandowska, muzyka: Piotr Selim). Później scenę przejęli chórzyści: Martyna Poleszak (wokal, skrzypce) oraz Paweł Szum (pianino), którzy wykonali „Mario, czy już wiesz” oraz „Nie było miejsca dla Ciebie”. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle wzruszającego wykonania przez Chór pieśni ukraińskiej „Szczedryk” (kompozycja Mykoły Łeontowycza). Zwieńczeniem występu było odśpiewanie kolędy „Wśród nocnej ciszy” wraz ze społecznością zgromadzoną w Chatce Żaka.

W dalszej kolejności prof. Radosław Dobrowolski podsumował kilka strategicznych obszarów działalności Uniwersytetu. Omówił sferę naukowo-badawczą, dydaktyczną, umiędzynarodowienie, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, kwestie kadr, inwestycji i finansów oraz kultury i sportu akademickiego. W swoim przemówieniu wiele miejsca poświęcił również wynikom ewaluacji działalności naukowej UMCS: – Jestem dumny z efektu finalnego ewaluacji dyscyplin w naszej Uczelni. Dzięki wspólnemu zrozumieniu i zaangażowaniu ze strony pracowników osiągnęliśmy historyczny sukces. Spośród 23 ewaluowanych dyscyplin uzyskaliśmy kategorię A+ w dyscyplinie archeologia. […] Z kolei cała „sztafeta” 11 dyscyplin otrzymała też bardzo wysoką kategorię A. Pół kroku dalej – 10 kategorii B+, czyli oceny mocnej, podkreślającej dużą aktywność. Gratuluję i dziękuję za ten wspólny wysiłek.

Rektor zaznaczył, że wspólnie budujemy Uniwersytet nie tylko silnie zakorzeniony w regionie, ale również otwarty na świat i rozpoznawalny na arenie międzynarodowej, czego przykładem, oprócz istotnych publikacji i obecności UMCS w rankingach międzynarodowych, jest dołączenie do Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA: – Jednym z największych osiągnięć obecnej ekipy rektorskiej było wejście do elitarnego grona europejskich uniwersytetów ATHENA. To tak, jakbyśmy wykonali wielki skok cywilizacyjny, a jego efekty będziemy konsumować jeszcze w kolejnych latach – mówił prof. Dobrowolski.

W wystąpieniu rektora nie zabrakło też odniesień do dobrze prowadzonej dydaktyki: – Zaangażowanie pracowników dydaktycznych możemy dostrzec w sposób wymierny, bowiem mimo trudnych czasów i pogłębiającego się niżu demograficznego, z roku na rok rekrutacja wypada pozytywnie i kształtuje się na poziomie podobnym do poprzednich lat.

Na koniec prof. Radosław Dobrowolski podkreślił, że podczas trzech lat aktywności kolegium rektorskiego udało się zrealizować wiele założonych celów. Odniósł się także do przyszłości: – Poza jubileuszem 80-lecia Uczelni czeka nas również rok wyborczy. Chciałbym złożyć deklarację, że jesteśmy gotowi i otwarci, aby kontynuować tę misję. Jednocześnie liczymy na dalszą, owocną współpracę z Państwa strony.

Spotkanie noworoczne swoją obecnością uświetnili wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania dr Mariusz Banach. W swoich przemówieniach podkreślali wartość akademickości Lublina i ważną pozycję naszego Uniwersytetu w działaniach prowadzonych przez władze wojewódzkie i miejskie.

Po występie muzycznym i części oficjalnej odbyło się spotkanie we foyer Chatki Żaka, podczas którego członkowie wspólnoty akademickiej UMCS mogli porozmawiać i złożyć sobie noworoczne życzenia.

Serdecznie dziękujemy za obecność i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    9 stycznia 2024