Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w dniach 18-24 września 2021 roku w Lublinie pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”. W dniach 11.01-21.03 został przeprowadzony pierwszy z cyklu konkursów w ramach całego wydarzenia „What science looks like”.
Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu – prototypu maskotki LFN, który odzwierciedlałby najważniejsze wartości, ideały i misję festiwalu, a także zachęcał do zgłębiania fascynującego świata nauki. Konkurs miał charakter międzynarodowy i skierowany był do dzieci, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz osób dorosłych. Na konkurs wpłynęło ponad czterdzieści ciekawych i twórczych zgłoszeń z kraju i z zagranicy.
Najmłodszy uczestnik konkursu miał 7 lat, zaś najstarszy – 38. Wśród maskotek pojawiły się m.in. wszechstronny naukowiec Doktor Pi, Panda Ruda, roboludek, mysz naukowiec, mityczny kot o wdzięcznym imieniu Saky, Wesoły Chromosomek, chemiczka, pluszowy miś z głową pełną pomysłów, Ninja – który zamiast mieczy posiada książki, pracowity i wszechstronny Mr. Brain, Reflektynka, Smartozaur czy Isaac Newton.
Komisja konkursowa po długich naradach postanowiła nie wyłaniać zwycięzcy i przyznać trzy wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie otrzymała praca Pani Katarzyny Gromady przedstawiająca Koziołka Lubelskiego w wersji naukowej. W interpretacji autorki maskotka przybrała formę kuli z wystającą głową i kopytami, dodatkowo posiada nadruk na fartuchu z elementami odpowiadającymi wielu dziedzinom nauk.
Kolejne wyróżnienie otrzymał projekt Pani Natalii Siwko, który podobnie jak poprzedni, przedstawia koziołka nawiązującego do herbu Miasta Lublin. Jak pisze autorka: „Delikatny beżowy kolor ma wzbudzać sympatię do maskotki. Koziołek ubrany jest w koszulkę z grafiką będącą połączeniem żarówki, która jest symbolem pomysłu i mózgu – symbolem mądrości. Nawiązaniem do uczelni jest niebieski biret znajdujący się na głowie koziołka”.
Trzecie i zarazem ostatnie wyróżnienie w konkursie przyznano Pani Kindze Ciszak, która zaprojektowała maskotkę LFN w kształcie sowy. W tym wypadku opis pracy konkursowej autorki pozwolimy sobie zacytować w całości: „Więc jak wygląda nauka? To sowy kojarzą się nam z mądrością i symbolizują naukę, dlatego mój wybór padł na tego ptaka. Chciałam, żeby maskotka była kolorowa, ponieważ naturalne kolory tego zwierzaka kojarzą się dość ponuro, a nauka wcale taka nie jest – jest ciekawa i różnorodna! Mam nadzieję, że taki wydźwięk będzie miała też ta postać u odbiorców”.
Serdecznie gratulujemy osobom wyróżnionym, dziękujemy również wszystkim biorącym udział w konkursie, w szczególności uczniom Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Skala” w Lublinie, którzy bardzo zaangażowali się w wykonanie projektów maskotki festiwalu.
Co prawda konkurs na maskotkę festiwalu nie wyłonił głównego zwycięzcy, ale mamy dla Was niespodziankę, która pojawi się podczas Pikniku Naukowego LFN w dniu 19 września br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii wybranych maskotek!