Sprawozdanie. Sympozjum Prawa Informatycznego pt. „Zawody prawnicze w otoczeniu współczesnych transformacji cyfrowych. Wyzwania i dylematy”

SPRAWOZDANIE

z Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej w ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Edukacji Narodowej – Doskonała Nauka II (okres 2023 – 2025)

 

Tytuł I Międzynarodowej Konferencji Naukowej w ramach Lubelskiego Sympozjum Prawa Informatycznego pt. „Zawody prawnicze w otoczeniu współczesnych transformacji cyfrowych. Wyzwania i dylematy” odbyła się w dniach 6-8 marca 2024 r. W dniach 7-8 marca 2024 r. na Auli Uniwersyteckiej WPiA UMCS odbyły się obrady merytoryczne w ramach paneli dyskusyjnych. Współorganizatorami były: Katedra Prawa Informatycznego i Zawodów Prawniczych, Instytut Nauk Prawnych, WPiA UMCS oraz Europejskie Stowarzyszenie Prawników z siedzibą w Brukseli. Konferencja odbywała się w trybie hybrydowym, tj. stacjonarnie i online. Zapewniono szeroką dostępność informacyjną, cyfrową i architektoniczną. Zapewniono obecność tłumacza j. migowego oraz tłumaczenie symultaniczne (j. polski – j. ang.).

Celem badawczym jaki postawili sobie organizatorzy konferencji dotyczącej zawodów prawniczych (a następnie publikacji pokonferencyjnych) było udzielenie odpowiedzi nie tylko na pytanie o ogólny kształt przeobrażeń cyfrowych w sferze społecznej, ale przede wszystkim przeprowadzenie diagnozy w zakresie: 1) aktualnych wyzwań i zagrożeń cyfrowych, jakie stoją przed osobami wykonującymi zróżnicowane zawody prawnicze; 2) jakości i zakresu regulacji normatywnej w obliczu zachodzących zmian cyfrowych. Obszar prawa informatycznego jest absolutnym novum jeśli chodzi o zainteresowania badawcze w Polsce – tym bardziej istotne jest, by doprowadzić do cykliczności tego rodzaju wydarzeń – co jest również założeniem Współorganizatorów. Rezultatem konferencji ma być nie tylko wymiana doświadczeń, ale nawiązanie stałych relacji badawczych, które mogą w przyszłości zaowocować wspólnymi projektami. W podejmowanej tematyce panelowej (a następnie w publikacjach pokonferencyjnych dostępnych w formie Open Access) pojawią się takie problemy badawcze, jak:

a) korzystanie przez osoby wykonujące zawody prawnicze z systemów teleinformatycznych i ich wpływ na bezpieczeństwo świadczenia usług prawnych,

b) zagadnienie cyberbezpieczeństwa,

c) wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w świadczeniu pomocy prawnej,

d) nowoczesne rozwiązania algorytmiczne i ich wpływ na rynek usług prawnych. Uwzględnione zostaną aspekty związane z sytuacją pandemiczną COVID-19 i jej wpływem na wskazane zagadnienia oraz elementy dywersyfikacji poszczególnych systemów prawnych.

            Zaproszono ekspertów z całego świata, z różnych kultur prawnych, celem zapewnienia jak najwyższego poziomu umiędzynarodowienia i dywersyfikacji uzyskanych wyników badawczych. Gościli przedstawiciele nauki i praktyki m. in. z Kalifornii, Hong-Kongu, Korei Południowej, Indii, Argentyny, Francji, Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Gruzji, Azerbejdżanu. W gronie prelegentów pojawili się przedstawiciele władz adwokatur całego świata, w tym Prezydent Rady Adwokackiej Indii. Wśród praktyków gościli adwokaci reprezentujący potężne działy prawne takich koncernów jak Mitsubishi Electric US, Inc (USA) oraz Fujitsu Korea Limited (Korea Południowa). Swoimi doświadczeniami wzbogacili obrady praktycy dużych firm prawniczych w Hong – Kongu, Seulu, Texasie, Kalifornii, czy innych funkcjonujących w szerokim i zróżnicowanym europejskim otoczeniu prawnym.

Tematy prezentowanych referatów przedstawia załączony program konferencji (Załącznik nr 1).

            Wśród patronów merytorycznych znaleźli się: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie, Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie, Naczelna Rada Adwokacka – Instytut Legal Tech, NASK - Państwowy Instytut Badawczy. Co do patronatów medialnych, byli to: „Palestra”, „Kurier Lubelski”, TVP3, Radio Lublin.

Załączniki

    Aktualności

    Data dodania
    3 kwietnia 2024