Żłobek uniwersytecki – rozmowa z Dorotą Głogowską

W majowym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” ukazał się wywiad z Dorotą Głogowską – dyrektorem żłobka uniwersyteckiego maluch.net. Zapraszamy do lektury!

Skąd wziął się pomysł na stworzenie żłobka i to właśnie przy uniwersytecie?

Żłobki uniwersyteckie powstały z oczywistej potrzeby rodziny. Dużo studentów uczy się z dala od domu rodzinnego. Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą w realizowaniu założonych planów życiowych. Brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem zmusza często do przerwania studiów bądź pracy naukowej, a nawet rezygnacji z kontynuowania nauki. Taka sytuacja jest niesprawiedliwa i jest stratą z punktu widzenia całego społeczeństwa, ale przede wszystkim z perspektywy jednostki. W związku z brakiem jakichkolwiek rozwiązań młodzi rodzice często nie mają możliwości rozwoju naukowego i zawodowego, co szczególnie dotyka mamy, które napotykają na dodatkowe przeszkody. Żłobki uczelniane są niezastąpionym elementem zakładowej polityki wspierającej młodych rodziców. Pozwalają godzić pracę czy naukę z życiem rodzinnym.

Dzieci w jakim wieku uczęszczają do żłobka maluch.net? Jak wygląda typowy dzień w żłobku?

Do żłobka mogą chodzić dzieci od piątego miesiąca życia do trzech lat. Najczęściej przyjmowane są dzieci, które ukończyły rok, a wynika to z długości urlopu rodzicielskiego.

Nasz typowy dzień zaczyna się od godziny 7.00, o tej porze pierwsze maluchy pojawiają się w żłobku. Przez około dwie godziny wspólnie się bawimy i czekamy na kolegów i koleżanki. Jest to czas nastawiony na zabawy indywidualne, konstrukcyjne czy manipulacyjne. O godzinie 9.00 mamy nasz pierwszy wspólny posiłek – śniadanie. Po śniadaniu myjemy ząbki. Następnie mamy czas przeznaczony na zajęcia ruchowe, tematyczne, plastyczne, eksperymenty, zabawy sensoryczne czy spacery. Po zajęciach zorganizowanych przychodzi czas na zabawę dowolną w różnych kącikach tematycznych takich jak: kuchnia, warsztat, domek dla lalek, sklep itp. Później jest drugi posiłek – zupa i wyczekiwana przez dzieciaki drzemka. Trwa około dwóch godzin – do 14.00. Jeśli któreś z dzieci nie ma potrzeby snu, organizujemy wówczas relaksację przy muzyce czy czytanie książeczki. Po drzemce mamy obiad i dalszy ciąg zabaw ruchowych oraz swobodnych. O godzinie 15.30 przychodzi czas na podwieczorek oraz na rozchodzenie się dzieci do domów do godziny 17.00.

Jak wygląda proces rekrutacji do żłobka maluch.net? Czy są jakieś określone terminy?

Proces rekrutacji do żłobka ma dwa etapy. W pierwszym z nich rodzice składają formularz zgłoszeniowy przez naszą stronę internetową www.zlobek.maluch.net. Kolejnym krokiem jest spotkanie w żłobku. Staramy się wówczas odpowiedzieć na wszystkie pytania, pokazać, jak wygląda placówka oraz ustalić termin przyjęcia dziecka. Do żłobka można zapisać dziecko przez cały rok, jednak największe zainteresowanie jest od września. Jeśli chodzi o przyjęcie dziecka do żłobka od września, najlepiej złożyć formularz rekrutacyjny do końca lipca 2021 r.

Oddanie małego dziecka do placówki wiąże się z dużym stresem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. W jaki sposób pomagacie maluchom i rodzicom oswoić się z nowym miejscem i przejść przez tak dużą zmianę?

Adaptacja jest czasem niezwykle ważnym zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jest to czas, w którym maluch w towarzystwie bliskiej osoby ma szansę poznać nowe miejsce, kolegów i koleżanki oraz ciocie. Adaptacja jest także czasem dla rodziców do uzyskania wszelkich informacji. Ciocie w naszym żłobku robią wszystko, by ten czas przebiegał w łagodnej i ciepłej atmosferze.

Na pierwsze dni w żłobku zapraszamy dzieci z rodzicami, ponieważ nie wyobrażamy sobie, by proces adaptacji zakończył się sukcesem, gdyby rodzic został za drzwiami. Każdego dnia podczas przyprowadzania oraz odbierania dziecka z naszej placówki rodzic ma także możliwość porozmawiania z ciocią o dziecku.

Chcąc na bieżąco informować rodziców o postępach ich dzieci, stworzyliśmy portal www.maluch.net, na którym codziennie umieszczane są zdjęcia z zajęć. Każda grupa w żłobku ma swój odpowiednik na portalu. Rodzic ma także dostęp do grup „otwartych”, w których znajdzie wachlarz pomysłów na zabawy oraz atrakcje dla dzieci przygotowane przez nasze ciocie.

Co jest dla Was ważne w opiece nad maluchami?

Dom, rodzina – tu wszystko się zaczyna. Naszym celem było stworzenie miejsca przyjaznego rodzinie, które pozwala na wspólną zabawę, dialog i wymianę doświadczeń, gdzie dzieci będą odkrywać swoje pasje i talenty, będą miały możliwość poznania świata.

Dostarczając najwyższą jakość usług, kładziemy szczególny nacisk na standardy bezpieczeństwa w naszej pracy. Małe dziecko musi mieć stałą uwagę, wsparcie czy pomoc osoby dorosłej – zapewnia to warunki do budowania zaufania między opiekunami i dziećmi. Dlatego bardzo ważny jest właściwy stosunek liczby opiekunów do liczby dzieci. U nas jest to jedna osoba dorosła na 5 maluszków (1–2 lata) i jedna osoba na 8 starszaków (2–3 lata).

Kładziemy duży nacisk na szczery kontakt z rodzicami naszych podopiecznych. W tym celu została uruchomiona platforma do bezpośredniego kontaktu z rodzicami www.maluch.net czy wewnętrzy telefon w żłobku.

Bardzo ważny jest plan, ponieważ daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Nasz dzień jest zaplanowany i uporządkowany – dzięki temu maluchy wiedzą, czego mogą się spodziewać i nic ich nie zaskoczy.

Ruch i swobodna zabawa są podstawowym czynnikiem stymulującymi rozwój dziecka. To właśnie te dwa elementy stanowią podstawę wszystkich zajęć organizowanych w żłobku. Staramy się także pielęgnować wrażliwość dziecka oraz podkreślić przynależność do wspólnoty lokalnej, narodowej, europejskiej, globalnej. Dawać podstawę do tworzenia poprawnych relacji w grupie.

Jesteśmy z dzieciakami w bliskim kontakcie. Karmimy, przewijamy, przytulamy, usypiamy i nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. Ważne jest też to, że mimo epidemii, będąc z dziećmi, nie musimy stosować maseczek ochronnych. Dzieci chcą widzieć naszą twarz, mimikę i przekazywane emocje. W kontaktach z rodzicami, przy oddawaniu czy przyprowadzaniu dzieci, zachowujemy dystans społeczny i tutaj maseczki już obowiązkowo nosimy.

Rozmawiała Ewa Kawałko-Marczuk

    Aktualności

    Data dodania
    10 czerwca 2021