Zakład Wklęsłodruku i Grafiki Eksperymentalnej

Kierownik: prof. Artur Popek 

Pracownicy:

Zakres działalności Zakładu to techniki suchorytnicze (sucha igła, mezzotinta), techniki trawione (akwaforta, akwatinta, miękki werniks, odprysk) i techniki mieszane. Wynika to z tradycyjnego podziału technik graficznych i zakreśla przestrzeń działalności wokół technik metalowych wklęsłych, których rodowód sięga XIV wieku. Szczególnym pietyzmem otacza się rozwijanie indywidualnej ekspresji twórczej, kładąc przy tym nacisk na reżim technologiczny.
Do dyspozycji studentów i pracowników pozostaje kompletnie wyposażony warsztat wklęsłodrukowy. Największa z czterech pras umożliwia wykonywanie odbitek o maksymalnym wymiarze 110x180 cm a digestorium i kuwety umożliwiają przygotowanie matryc do wymiaru 100x70cm. Obróbka chemiczna oparta jest na precyzyjnym i nieszkodliwym dla zdrowia procesie trawienia matrycy miedzianej chlorkiem żelazowym oraz matrycy cynkowej siarczanem miedzi.
W obszarze badawczym Zakładu leży wzbogacanie warsztatu grafiki tradycyjnej o najnowsze technologie: termotrasfer, fototransfer, solwent, ploter 3D. Otwiera to nowe możliwości poszukiwań twórczych, pozwala realnie rozbudować program studiów o grafikę eksperymentalną, co stanowi atrakcyjną ofertę dla kandydatów na studia i studentów oraz wzbudza większe zainteresowanie grafiką artystyczną.
Równie ważną ścieżką poszukiwań jest łączenie z wklęsłodrukiem takich technik grafiki warsztatowej jak wypukłodruk, monoprint, sitodruk, jak również niektórych technologii malarskich i rzeźbiarskich.
Nowatorskie techniki oparte zarówno o techniki tradycyjne jak i wiedzę z zakresu informatyki i mikromechaniki stanowią wyzwanie dla działalności Zakładu na najbliższe lata.
Zakład Grafiki Warsztatowej i Eksperymentalnej prowadzi zajęcia z zakresu technik druku wklęsłego na wszystkich kierunkach studiów w Instytucie Sztuk Pięknych.