Wywiad z prof. Jolantą Szpyrą-Kozłowską w „Polityce”

W najnowszym wydaniu tygodnika „Polityka” ukazał się wywiad z wybitną językoznawczynią i anglistką prof. dr hab. Jolantą Szpyrą-Kozłowską z Katedry Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego UMCS. Podczas rozmowy zostały poruszone m.in. aspekty „językowej nierówności płci”. Zachęcamy do lektury!

W dzisiejszym numerze „Polityki” czytelnicy będą mogli zapoznać się z wywiadem z prof. Jolantą Szpyrą-Kozłowską autorstwa Agnieszki Krzemińskiej, dziennikarki działu naukowego czasopisma. W rozmowie zostają przedstawione istotne zagadnienia dotyczące pragmatycznego wykorzystania feminatywów. Naukowczyni nie tylko wskazuje przykłady dominacji męskich nazw w języku mówionym czy urzędowym, lecz także ujawnia absurdy lingwistyczne w zapisach ustaw, regulaminach, pismach urzędowych, m.in. „pracownik karmiący piersią” czy dziewczynki w szkołach ślubujące bycie „dobrym kolegą, uczniem i Polakiem”.

Rozmówczyni zaznacza też, skąd wziął się „zakorzeniony” w nas nawyk używania maskulatywów w mowie powszechnej, a także podkreśla, jaki wpływ może mieć równouprawnienie w języku na przemiany społeczne, w tym przede wszystkim osłabianie stereotypów. Więcej na temat znaczenia żeńskich końcówek, ich oddziaływania na rozumienie współczesnych problemów dyskryminacji oraz coraz częstszych, pozytywnych zmian w tej materii w przestrzeni publicznej przeczytamy w najnowszym wydaniu tygodnika „Polityka” zarówno w wersji papierowej, jak również internetowej (pełny tekst artykułu dostępny jest po wykupieniu subskrypcji).

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    29 czerwca 2022