Studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego za granicą (studia w formule kształcenia zdalnego)

Kierunek
Studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego za granicą (studia w formule kształcenia zdalnego)
Stopień studiów
studia podyplomowe
Forma studiów
studia niestacjonarne (zaoczne)
Profil kształcenia
nie dotyczy
Wydział
Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców
Obszar kształcenia
Nauki humanistyczne
Zasady kwalifikacji na kierunek


Studia finansowane są ze środków Ministra Edukacji i Nauki

Studia są realizowane na podstawie umowy nr MEiN/2023/DWM/177 z dnia 10 marca 2023 roku.  

Rekrutacja uczestników Doskonalących studiów podyplomowych dla nauczycieli języka polskiego za granicą przeprowadzona została przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Opis

Celem studiów jest kształtowanie i doskonalenie warsztatu pracy polonijnych nauczycieli języka polskiego oraz przedmiotów ojczystych (literatura polska, kultura i historia Polski) w zakresie wiedzy merytorycznej i metodycznej. Słuchacze studiów podyplomowych pogłębią wiedzę i umiejętności w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce, metodyki nauczanych przedmiotów, pedagogiki, psychologii, logopedii, a także merytorycznego i metodycznego przygotowania do pracy zdalnej. 

Program studiów obejmuje łącznie 210 godzin dydaktycznych: 50 godzin wykładów i 150 godzin ćwiczeń i konwersatoriów. Słuchacze studiów będą ponadto zobowiązani do odbycia 10 godzin praktyk do końca pierwszego semestru. 

Przedmioty prowadzone w ramach studiów:
- Praktyczna nauka języka polskiego z elementami kultury języka 
- Tendencje rozwojowe współczesnej polszczyzny 
- Psychologia 
- Pedagogika 
- Metodyka nauczania języka polskiego / literatury polskiej dzieci i młodzieży 
- Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego 
- Metodyka nauczania historii
- Kultura polska 
- System certyfikacji języka polskiego 
- Warsztaty logopedyczne 
- Dziecko  dwujęzyczne w szkole
- Współczesna literatura dla dzieci i młodzieży 
- Ochrona własności intelektualnej 
- Cyfrowy warsztat nauczyciela języka polskiego
- Praktyki.

Wszystkie zajęcia (wykłady, konwersatoria, ćwiczenia) odbywać się będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w formie synchronicznych wideokonferencji online. Do tego celu zostanie wykorzystana platforma e-learningowa Wirtualny Kampus. 

Wszystkie zajęcia na studiach podyplomowych są obowiązkowe. Słuchacz studiów jest zobowiązany do uzyskania frekwencji nie mniejszej niż 80% w ramach całego cyklu kształcenia. Ewentualne nieobecności słuchacz będzie mógł zaliczyć indywidualnie u osoby prowadzącej dane zajęcia.  

Ocena końcowa: warunkiem ukończenia studiów i otrzymania świadectwa jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich egzaminów i zaliczeń oraz praktyk przewidzianych programem studiów.

Formy zaliczenia: w zależności od przedmiotu zaliczenie będzie miało formę np. testu, pracy semestralnej, prezentacji fragmentów przeprowadzonych lekcji, egzaminu ustnego lub pisemnego. Ponadto wszyscy słuchacze są zobowiązani do odbycia 10 godzin praktyk online w CJKP. 

Kadra dydaktyczna: zajęcia dydaktyczne będą prowadzone przez wykwalifikowany zespół nauczycieli akademickich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i doświadczonego specjalistę spoza uczelni. Wszystkie osoby posiadają wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego, są autorami artykułów i monografii naukowych, podręczników, kursów e-learningowych z języka polskiego jako obcego i zadań certyfikatowych z jpjp; są ponadto egzaminatorami w szkołach na różnych etapach edukacji i w czasie egzaminów certyfikowanych z języka polskiego jako obcego, a także zdobyli doświadczenie dydaktyczne w czasie lektoratów na zagranicznych uniwersytetach. 

Kierownik studiów podyplomowych: dr Magdalena Rumińska