Wystawy na otwarcie Ogrodu Botanicznego UMCS

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia br., o godz. 10:00 rozpoczyna się kolejny sezon turystyczny w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Otwarciu, obok inauguracji znaczków turystycznych „Botanika” i Dworku Kościuszków, towarzyszyć będą ciekawe wystawy palm wielkanocnych oraz mszaków i roślin naczyniowych Roztocza.

14 kwietnia br. o godz. 12:00 zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Od Kluka do klucza i z powrotem... Artystyczne, naukowe i fotograficzne impresje na temat wybranych gatunków mszaków i roślin naczyniowych Roztocza” (wstęp na wernisaż w cenie biletu do Ogrodu Botanicznego).

Wystawę będzie można oglądać w terminach otwarcia Dworku Kościuszków (Ogród Botaniczny UMCS), tj. od środy do niedzieli, w godz.10.00-18.00, od 14 kwietnia br. do 12 maja br.

O wystawie

Wystawa autorstwa Roberta Zubla (Lublin) i Adama Rybarczyka (Nowy Tomyśl), powstała dzięki zaangażowaniu i wsparciu Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie w kwietniu 2018 roku była eksponowana w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN w Zwierzyńcu. Składa się ona z 22. tablic, w tym 20. prezentujących wybrane gatunki roślin naczyniowych, mchów i wątrobowców występujących m.in. na Roztoczu. Wystawę uzupełnia cykl oryginalnych grafik (pasteli) stanowiących artystyczną, ale i botaniczną projekcję prezentowanych gatunków roślin.

Od Kluka
Punktem wyjścia dla prezentowanych treści są opisy roślin zamieszczone w pochodzącym z końca XVIII wieku, trzytomowym dziele Ks. Krzysztofa Kluka.
do klucza
Po drugiej stronie postawiliśmy nowoczesne ujęcie i opisy tych samych gatunków oparte o wiedzę naukową zaczerpniętą z kluczy do oznaczania, opracowań florystycznych, ekologicznych, chorologicznych i innych.
i z powrotem...
Materią łączącą te dwa, odległe czasowo Artes Liberales, są autorskie grafiki, komentarze i zdjęcia, czyli rozważania estetyczne, filozoficzne ale też naukowe o prezentowanych gatunkach. Wszystko widziane przez osobiste pryzmaty autorów: naukowca-botanika oraz artysty-przyrodnika.

Impulsem do powstania wystawy były dwa jubileusze związane z osobą Ks. Krzysztofa Kluka. W roku 2018 minęło 230 lat od wydania trzeciego tomu Dykcyonarza roślinnego – jednego z najbardziej znanych dzieł Ks. Kluka. W roku 1788 powstał i został opublikowany ostatni tom tego opracowania. W ten sposób autor zakończył pracę nad pierwszym wydaniem polskiej encyklopedii botanicznej, z której niegdyś czerpano wiele podstawowych wiadomości, i która do dzisiaj pozostaje bezcennym świadectwem ówczesnego, bynajmniej nie niskiego, poziomu znajomości roślin, na ziemiach polskich. O popularności tej pracy świadczą aż cztery wydania (wznowienia). Autor zawarł tam w porządku alfabetycznym opisy dla ponad 1500 roślin, w tym także dla kilkudziesięciu gatunków mchów i wątrobowców.

Drugi powód, to przypadająca w bieżącym roku, 280 rocznica urodzin Ks. Krzysztofa Kluka (1739-1796). Był on człowiekiem ogromnie pracowitym i poza swoimi zwykłymi obowiązkami proboszcza w Ciechanowcu, z zapałem zajmował się naukami przyrodniczymi. Niewątpliwą zasługą ks. Kluka było wprowadzenie do botanicznej literatury polskiej podwójnej nomenklatury gatunków (linneuszowskiej) oraz stworzenie polskich terminów botanicznych m.in. ogonek liściowy, kolce, wąsy, ciernie, kwiatostan, kielich czy korona.

O autorach

Robert Zubel – urodzony w 1976 roku w Sanoku (woj. Podkarpackie). Z wykształcenia biolog (Uniwersytet Jagielloński), a z zamiłowania botanik-briolog (mszaki). Z wyboru mąż, ojciec i pracownik Uniwersytetu (UMCS w Lublinie). Z upodobania obserwator mniej ruchliwej części przyrody (rośliny i krajobrazy). Z sentymentu miłośnik gór (Bieszczady), a z pasji fotograf (samouk) oraz wielbiciel harmonii, ciszy i radości płynącej z wypraw terenowych (Roztocze).

Adam Rybarczyk – urodzony w 1972 roku w Nowym Tomyślu (woj. Wielkopolskie). Z wykształcenia „artysta leśnik” (Technikum Leśne w Rogozińcu, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu). Po różnych perypetiach powrócił do botaniki w postaci czystej i przy niej pozostał. Dewiza życiowa: „Podstawowym zajęciem leśnika jest obserwacja”. Tak też czyni, starając się doścignąc mistrza - Tadeusza Wasylewicza – wybitną postać „lasu ochrony”, a przy tym wielbiciela Roztocza.  Poznać przyrody nie sposób, gdyż jest zmienna. Poznawać jednak należy i z nią wzrastać.


 Tego dnia w Dworku Kościuszków będzie można zobaczyć także nagrodzone i wyróżnione prace w konkursie pt. „Botaniczna palma wielkanocna”. Autorami dzieł są uczniowie szkół podstawowych z województwa lubelskiego.

Informacje na temat godzin otwarcia Ogrodu, cen oraz wydarzeń znajdują się na stronie Ogrodu: www.garden.umcs.pl. Z kolei szczegóły dotyczące znaczka turystycznego znajdą Państwo na: www.znaczki-turystyczne.pl

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    12 kwietnia 2019